Jak naprawić rozklejone buty? Oto nasze rady

Adidasy, trampki czy półbuty – zdarza się, że nasze buty zaczynają wymagać interwencji. Mimo iż dostępność butów dziś jest bardzo duża czasami nasze ulubione buty rozklejają się, a nam szkoda je wyrzucić. Jak samodzielnie skleić buty, by nadal mogły nam służyć?

Odpowiednie przygotowanie

Sklejenie butów nie wymaga wyjątkowych umiejętności, natomiast wymaga czasu, cierpliwości oraz starannego przygotowania.

Najważniejsze jest staranne wyczyszczenie podłoża. Usuniecie starego kleju oraz innych zabrudzeń to podstawa, gdy chcemy trwale i skutecznie skleić buty. Warto rozpocząć usuwanie zabrudzeń od wyczyszczenia powierzchni nożykiem, a następnie wyszlifowania papierem ściernym. Szmatką nasączoną denaturatem wyczyścimy tłuste powierzchnie.

Jak kleić?

Klejąc buty bardzo często wykorzystujemy klasyczne kleje takie, jak kropelka kupiona w kiosku. Nie jest to idealne rozwiązanie. Trzeba pamiętać, że kleimy materiały, które będą ulegały ciągłym naprężeniom, ruchowi. Warto użyć kleju, który jest elastyczny i poradzi sobie z utrzymaniem podeszwy, która jest w ciągłym ruchu.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest użycie pistoletu na klej. Podgrzany klej łatwo się rozprowadza i jest wygodny w użyciu. Jego największą zaletą jest to, że jest trwały, wytrzymały, a nasze buty za chwilę nie będą wymagały kolejnej naprawy.

Pistolety do klejów mają bardzo precyzyjne końcówki dzięki czemu można z powodzeniem wykonać nawet najbardziej wymagające prace. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż buty, z których bokami wychodzi zaschnięty klej nie wyglądają atrakcyjnie.

Czytaj również  Czym ipregnować deski tarasowe?

Skuteczność pistoletu w dużej mierze zależy od odpowiednio wybranego kleju. Klej do pistoletów produkowane są w sztyftach o różnych grubościach. Najmniejszy ma 7mm najpopularniejsze to 11 – 12 mm. Klejąc buty warto kupić klej do pistoletów uniwersalny, który jest w stanie połączyć niemal wszystkie powierzchnie. Warto również zwrócić uwagę na klej do pistoletów przeznaczony do klejenia ceramiki. Ma on dosyć szerokie zastosowanie i jest w stanie poradzić sobie ze sklejeniem skórzanych butów.

Wykorzystując pistolet na klej należy poczekać, aż klej osiągnie odpowiednią temperaturę. Klej do pistoletów musi dostatecznie się rozpuścić. Użyty za wcześnie będzie wypływał wolno i niemal natychmiast zastygał.

Sprawdź więcej informacji: https://www.buehnen.pl/obsluga/glosariusz/klej-do-pistoletu/50-branza

Prawidłowe suszenie

Zakończeniem prac jest wysuszenie buta. Sklejony but należy docisnąć, by klej mógł dobrze wyschnąć. Trzeba to zrobić z wyczuciem. Warto zabezpieczyć but szmatkami, by nie niszczyć wierzchniej warstwy obuwia.

Końcowym elementem jest wyczyszczenie powierzchni buta z nadmiaru kleju. Tak przygotowany but powinien jeszcze posłużyć nam przez jakiś czas.

Klejenie butów nie jest wyjątkowo skomplikowane i używając dobrego kleju do pistoletów każdy powinien sobie z tym poradzić. Warto jednak pamiętać, że klej do pistoletów również różni się jakością. Naprawianie butów słabym klejem może przynieść gorsze efekty niż byśmy się tego spodziewali.

Czytaj również  Strategiczne rozmieszczenie toalet publicznych

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *