Jakiw wybrać lakier jachtowy do drewna?

Łódka to dla wielu osób drugi dom, choć w polskich warunkach korzystanie z niego jest najczęściej sezonowe. Po okresie zimowym, przed ponownym spuszczenie jachtu na wodę, należy dokonać jego dokładnego przeglądu technicznego, aby upewnić się, czy nie ma żadnych usterek. Jest to bardzo ważne ze względów estetycznych, ale i ze względów bezpieczeństwa.

Drewno na jachcie – jak o nie dbać?

Drewno wykorzystywane jest w wielu elementach konstrukcyjnych na jachcie. Wymaga odpowiedniej troski – tylko wówczas będzie służyło przez wiele lat. Lakiery do stosowania na jachcie można podzielić na te wewnętrzne jak i zewnętrzne. Podstawowym działaniem lakierów zewnętrznych do drewna jest jego ochrona przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, które by mogły naruszyć strukturę desek szalunkowych. Lakier jachtowy stosowany na zewnątrz powinien być przede wszystkim wodoodporny. Dobrze, jeżeli posiada także dodatkową ochronę przed promieniami słonecznymi, a także jest odporny na ścierania.

Jak często malować drewno na jachcie?

Temat ten budzi wiele kontrowersji. Ilu żeglarzy, tyle szkół dotyczącej właściwej pielęgnacji łodzi. Można to nieco porównać do drewnianego płota. Niektórzy będą go malować każdej wiosny, tylko po to by ładnie wyglądał. Z kolei inni, wezmą się za jego renowację dopiero wówczas, gdy będzie wyglądał tragicznie. W tym drugim przypadku nie ma żadnej pewności, że zniszczone mocno drewno da się jeszcze odratować. Możliwe, że będzie wówczas konieczna jego wymiana. Zatem wniosek nasuwa się jeden. Jeżeli ktoś chce się cieszyć z pięknej łajby przez długie lata, to systematycznie powinien dbać o jej dobry stan. Odpowiednie zabezpieczenie elementów drewnianych jest w tym przypadku absolutną podstawą, o której nie można zapominać. Lakiery jachtowe powinny być używane tak często, jak to tylko konieczne. Przegląd łodzi warto robić dwa razy do roku. Raz na wiosnę, aby zobaczyć jak łódź przetrwała zimę i raz jesienią, aby jacht odpowiednio przygotować do zimowych warunków. Jeżeli ktoś nie ma doświadczenia w tym zakresie, to zawsze może te czynności powierzyć specjalistom.

Czytaj również  Jak dbać o podłogę po malowaniu

Gdzie można kupić lakier jachtowy?

Lakier jachtowy z łatwością można dostać w wielu sklepach budowlanych. Można go też zakupić na stronie producenta. Coraz więcej osób korzysta z możliwości dokonywania zakupów przez internet – nie trzeba ruszać się z jachtu, by kupić niezbędne rzeczy do jego renowacji. Lakiery jachtowe to wydatek stosunkowo niewielki, zwłaszcza w zestawieniu z korzyściami, jakie daje jego regularne stosowanie. Jeżeli ktoś do tej pory zapominał o pielęgnacji drewnianych elementów na jachcie, to najwyższa pora by to zmienić. Wiosna za pasem, czas pomyśleć o tym, aby odnowić swoją łódkę i odpowiednio ja zabezpieczyć przed sezonem letnim. Dzięki temu można będzie na niej pływać bezpiecznie i będzie cieszyła oko wszystkich osób spędzających na niej urlop w pięknych okolicznościach przyrody.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *