Najchętniej wybierane rodzaje farb i kolorów do wnętrz

Kiedyś markety budowlane były słabo wyposażone i trudno było znaleźć w sklepach dobrej jakości materiały. W związku z tym większość osób przyklejała na ściany tapety. Obecnie bez problemy kupimy różnego rodzaju farby do ścian we wszystkich kolorach, o jakich marzymy. Jakie produkty stosuje się najczęściej i jakie kolory są obecnie popularne?

Jakie rodzaje farb do ścian są obecnie stosowane?

Obecnie najczęściej używanymi farbami do ścian są emulsje, czyli farby dyspersyjne, którymi można malować ściany w różnego rodzaju pomieszczeniach. Podstawowym ich składnikiem są żywice akrylowe, lateksowe lub winylowe, które decydują o ich użytkowych właściwościach. Chcąc uzyskać kolor, producenci dodają do ich pigment w różnych proporcjach. Taką farbą można pokrywać różne typy podłoża: cegły, tynk, beton, płyty gipsowo-kartonowe, a także drewno, a może ona tworzyć powłoki matowe, półmatowe lub błyszczące. Oznacza to, że pokryją wszystkie powłoki jakie zazwyczaj są w mieszkaniu. Emulsje są wydajne i dobrze kryją. Szybko wysychają i już po około 15 godzinach można korzystać z pomieszczenia, które zostało pomalowane.

Zobacz: Jaką farbę wybrać – lateksową czy akrylową?

Wśród emulsji najpopularniejszymi farbami do ścian są farby akrylowe, które tworzą powierzchnie odporne na uszkodzenia mechaniczne, a w zależności od dodatków mogą być mniej czy bardziej odporne na ścieranie, a specyfika produktu jest opisana na opakowaniu. W salonie sprawdzi się farba akrylowa tworząca powłoki, ale jeśli ściana narażona jest na zabrudzenia, wybiera się farby lateksowe, które można zmywać na mokro, ścierając nawet oporne plamy. Sprawdzą się one także w łazience czy kuchni. Do tego typu pomieszczeń szczególnie poleca się farby zawierające substancje, które chronią ściany przed niszczącym działaniem grzybów i pleśni. Takie farby przepuszczają parę wodną, która się w nich gromadzi. Ponadto są odporne na środki czyszczące i bezpośredni kontakt z wodą. Pokryte nimi powierzchnie można myć, a nawet szorować. Trwała powłoka chroni ściany przed plamami czy zabrudzeniami z detergentów lub kosmetyków.

Czytaj również  Jak przygotować powierzchnię przed malowaniem?

Najmodniejsze kolory farb do ścian

Po latach fascynacji zdecydowanymi i energicznymi kolorami farb do ścian, wiele osób wraca do spokojnej klasyki. Bardzo popularny jest odcień miodowy – stworzona powłoka daje wrażenie ciepła i jasna, a wszechstronność tej barwy sprawia, że dobrze komponuje się z innymi odcieniami, a także z różnymi stylami wnętrz, zmieniając swoje oblicze. Do takich ścian warto wybrać brązowe meble, bezowe dodatki i świeże, zielone rośliny, dzięki czemu wnętrze staną się miejsce relaksu i wypoczynku. Odcień ten można połączyć z błękitem czy miętą, by zyskać niezwykle finezyjne wnętrze.

Nadal popularne są klimaty skandynawskie, w których króluje wystrój zachęcający do odpoczynku – natchnieniem dla projektantów jest bowiem piękne natura. Do tego typu wnętrz wybiera się ściany w odcieniach bieli, szarości i błękitu, do których dobiera się proste meble, wyraziste dodatki (lampa, obraz, grafika), wełniane koce i dużo zieleni. Szarość dobrze komponuje się z innymi barwami, więc towarzyszy wnętrzom zaprojektowanym także w innym stylu.

Dom to miejsce, w którym chcemy się czuć dobrze. Wybierzmy do niego najlepszej jakości farby do ścian w kolorach, które najbardziej nam się podobają. Zwróćmy uwagę na trendy – być może odkryjemy coś, co nas zachwyci.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *