Trendy wnętrzarskie, tak jak modowe zmieniają się praktycznie z sezonu na sezon. Jednak niektóre elementy wystroju wnętrz są ponadczasowe i co jakiś czas powracają w nowoczesnych aranżacjach. Do tego rodzaju trendów zaliczyć należy przede wszystkim malowanie parkietu na biało. Jeszcze kilka lat temu uważane za kiczowate, dzisiaj ponownie święci triumfy popularności. Jednak i inne kolory są niezwykle popularne np. wykończenie czarne, na wysoki połysk. Decydując się na taką podłogę, trzeba ją odpowiednio przygotować do malowania, ale i pamiętać o stosownym dbaniu o nią w czasie codziennej eksploatacji.
Jak czyścić malowaną podłogę?
Do podstawowych czynności pielęgnacyjnych związanych z dbaniem o pomalowaną, drewnianą podłogę zaliczyć należy przede wszystkim regularne jej sprzątanie. W przypadku ciemnych kolorów kurz czy brud będzie oczywiście mniej widoczny i czynności te mogą być wykonywane nieco rzadziej. Jednak nie można odkładać odkurzania czy mycia podłogi na długo, gdyż nagromadzony brud można znacznie wpłynąć na jakość wykończenia. Chodzi tutaj przeważnie o powierzchnie wykończone na wysoki połysk. Plamy trudne do usunięcia, wymagające stosowania silnych środków czystości mogą przyczynić się do naruszenia powłoki. To może rodzić konieczność odświeżenia całej powierzchni. Częstotliwość regularnego czyszczenia podłogi wzrasta w momencie, gdy jest ona pomalowana na jasny kolor.
Do codziennego czyszczenia pomalowanej podłogi najlepiej stosować „suche” metody czyszczenia, czyli odkurzanie czy zamiatanie. Większe zabrudzenia można wyczyścić przy pomocy lekko zwilżonej szmatki. Przy czyszczeniu na mokro należy wybierać środki do pielęgnacji drewna przeznaczone do malowanych powierzchni. Należy unikać silnych środków i sprzętów do czyszczenia o szorstkiej powierzchni, gdyż mogą one naruszyć powłokę farby. Nigdy nie wolno zostawiać na podłodze rozlanej wody czy innych płynów. Dlatego istotne jest wycieranie podłogi do sucha po każdym myciu. W szybkim wyschnięciu pomoże wywietrzenie pomieszczenia zaraz po umyciu parkietu.
Jak jeszcze można dbać o malowane podłogi?
Kolejną ważną kwestią jest to, że farba często odpryskuje, a także łatwo ją zarysować przesuwając meble np. krzesła w jadalni czy rozkładane łóżko w sypialni dziecka. Najlepszym rozwiązaniem takiego problemu jest stosowanie specjalnych filcowych podkładek umieszczanych na nogach krzesła czy elementach przesuwnych łóżek. Delikatna i miękka powierzchnia filcu znacznie minimalizuje ryzyko powstania zarysowania czy odgniecenia w miejscu, gdzie ustawiony jest mebel.
Z uwagi na to, że farba w wysoce eksploatowanych pomieszczeniach może szybko się ścierać, warto rozważyć pomalowanie podłogi w stylu schabby chic. Jest to styl charakteryzujący się przetarciami. Taka podłoga sprawdzi się szczególnie w pomieszczeniach nawiązujących do stylu rustykalnego, skandynawskiego, a nawet prowansalskiego. W takim przypadku podłogę maluje się ciemniejszą farbą podkładową. Na wybrane miejsca nakłada się wosk, później jasną farbę. Po wyschnięciu wykonuje się efektowne przetarcia, które dodają podłodze uroku.
Należy też pamiętać o regularnej konserwacji podłogi, co znacznie przedłuży żywotność warstwy wykończeniowej.