Narzędzia niezbędne do majsterkowania

 

 

W każdym domu, wcześniej lub później zdarzają się awarie różnego rodzaju. W takim momencie dobrze jest mieć pod ręką przynajmniej podstawowy zestaw do majsterkowania, który pozwoli szybko uporać się z zaistniałym problemem. Często okazuje się, że wizyta fachowca wcale nie jest konieczna i poradzić można sobie przy pomocy kilku narzędzi. Jakie z nich powinny się więc znaleźć w domu?

 

Podstawowe wyposażenie majsterkowicza

 

Warto przede wszystkim pamiętać, że narzędzia to sprzęt, który służyć będzie przez długie lata. Kompletowanie całego zestawu bywa czasochłonne, ale pozwala w przyszłości zaoszczędzić pieniądze, które zostałyby przeznaczone na usługi fachowców. W każdym domu powinien znaleźć się oczywiście młotek, nieoceniony podczas wbijania czy podważania. Można zaopatrzyć się nawet w dwa modele – większy i mniejszy. Oprócz tego przydatne są kombinerki i wkrętaki różnego rodzaju. W zestawie powinno być miejsce zarówno na wkrętaki płaskie, jak i krzyżowe ze względu na różnorodne łby śrub. Można również zainwestować w jeden wkrętak z wymiennymi końcówkami.

 

Dodatkowo niejednokrotnie przydają się obcęgi, klucze płasko-oczkowe (najlepiej w kilku rozmiarach), metr, latarka czy nożyk introligatorski będący niezwykle uniwersalnym narzędziem. Podczas układania płytek czy podłóg nieoceniona jest także poziomnica, a przy pracach na wysokości drabinka. Warto zakupić również zapas gwoździ, śrubek czy kołków. Zestaw zawsze można rozszerzyć później o wiertarkę, szlifierkę, wkrętarkę oraz piłkę ręczną z wymiennymi brzeszczotami. Wszystko to powinno zostać umieszczone w przestronnej, wygodnej skrzynce narzędziowej.

Czytaj również  Jak wyczyścić pistolet do kleju? Oto wskazówki!

 

Uniwersalne narzędzia wielofunkcyjne

narzędzia

Na rynku dostępna jest również szeroka oferta narzędzi wielofunkcyjnych tzw. multitool. Sprawdzają się one doskonale w domu oraz podczas wyjazdów różnego rodzaju. Są kompaktowe, mieszczą się nawet w kieszeni i coraz bardziej zyskują na popularności. Niektóre modele zawierają m.in. kombinerki płaskie i standardowe, przecinaki do drutu, zaciskacze, noże, haki tnące, nożyczki, pilniki do metalu i drewna czy zestaw końcówek do śrubokrętów. To wszystko zestawione jest w jednym, niewielkim rozmiarowo narzędziu. Po zestawy tego typu sięgają nawet służby mundurowe.

 

Czy warto zainwestować w narzędzia?

 

W chwili obecnej coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że za wysoką jakość wykonania trzeba zapłacić nieco więcej. Odpowiednio skompletowane narzędzia posłużą z powodzeniem przez wiele długich lat. Osoby niezaznajomione z tematem o pomoc poprosić mogą sprzedawcę. Powinien on pomóc skompletować sprzęt zgodnie z oczekiwaniami klienta.

 

Przedział cenowy jest dość duży. Wiąże się to przede wszystkim z tym czy dany sprzęt przeznaczony jest dla profesjonalistów, czy tylko dla użytku domowego. Narzędzia dla fachowców są droższe, ale z drugiej strony przystosowane do ciągłej, długotrwałej i bezawaryjnej pracy. W przypadku większości osób sprawdzi się jednak sprzęt ze średniej półki cenowej. Gwarantują one bowiem najlepszy stosunek jakości do ceny.

Czytaj również  Czym ipregnować deski tarasowe?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *