Narzędzia niezbędne do majsterkowania

 

 

W każdym domu, wcześniej lub później zdarzają się awarie różnego rodzaju. W takim momencie dobrze jest mieć pod ręką przynajmniej podstawowy zestaw do majsterkowania, który pozwoli szybko uporać się z zaistniałym problemem. Często okazuje się, że wizyta fachowca wcale nie jest konieczna i poradzić można sobie przy pomocy kilku narzędzi. Jakie z nich powinny się więc znaleźć w domu?

 

Podstawowe wyposażenie majsterkowicza

 

Warto przede wszystkim pamiętać, że narzędzia to sprzęt, który służyć będzie przez długie lata. Kompletowanie całego zestawu bywa czasochłonne, ale pozwala w przyszłości zaoszczędzić pieniądze, które zostałyby przeznaczone na usługi fachowców. W każdym domu powinien znaleźć się oczywiście młotek, nieoceniony podczas wbijania czy podważania. Można zaopatrzyć się nawet w dwa modele – większy i mniejszy. Oprócz tego przydatne są kombinerki i wkrętaki różnego rodzaju. W zestawie powinno być miejsce zarówno na wkrętaki płaskie, jak i krzyżowe ze względu na różnorodne łby śrub. Można również zainwestować w jeden wkrętak z wymiennymi końcówkami.

 

Dodatkowo niejednokrotnie przydają się obcęgi, klucze płasko-oczkowe (najlepiej w kilku rozmiarach), metr, latarka czy nożyk introligatorski będący niezwykle uniwersalnym narzędziem. Podczas układania płytek czy podłóg nieoceniona jest także poziomnica, a przy pracach na wysokości drabinka. Warto zakupić również zapas gwoździ, śrubek czy kołków. Zestaw zawsze można rozszerzyć później o wiertarkę, szlifierkę, wkrętarkę oraz piłkę ręczną z wymiennymi brzeszczotami. Wszystko to powinno zostać umieszczone w przestronnej, wygodnej skrzynce narzędziowej.

Czytaj również  Mieszkanie dla studenta w Krakowie - kupić czy wynająć?

 

Uniwersalne narzędzia wielofunkcyjne

narzędzia

Na rynku dostępna jest również szeroka oferta narzędzi wielofunkcyjnych tzw. multitool. Sprawdzają się one doskonale w domu oraz podczas wyjazdów różnego rodzaju. Są kompaktowe, mieszczą się nawet w kieszeni i coraz bardziej zyskują na popularności. Niektóre modele zawierają m.in. kombinerki płaskie i standardowe, przecinaki do drutu, zaciskacze, noże, haki tnące, nożyczki, pilniki do metalu i drewna czy zestaw końcówek do śrubokrętów. To wszystko zestawione jest w jednym, niewielkim rozmiarowo narzędziu. Po zestawy tego typu sięgają nawet służby mundurowe.

 

Czy warto zainwestować w narzędzia?

 

W chwili obecnej coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że za wysoką jakość wykonania trzeba zapłacić nieco więcej. Odpowiednio skompletowane narzędzia posłużą z powodzeniem przez wiele długich lat. Osoby niezaznajomione z tematem o pomoc poprosić mogą sprzedawcę. Powinien on pomóc skompletować sprzęt zgodnie z oczekiwaniami klienta.

 

Przedział cenowy jest dość duży. Wiąże się to przede wszystkim z tym czy dany sprzęt przeznaczony jest dla profesjonalistów, czy tylko dla użytku domowego. Narzędzia dla fachowców są droższe, ale z drugiej strony przystosowane do ciągłej, długotrwałej i bezawaryjnej pracy. W przypadku większości osób sprawdzi się jednak sprzęt ze średniej półki cenowej. Gwarantują one bowiem najlepszy stosunek jakości do ceny.

Czytaj również  Jak używać kleju w laskach? Odpowiadamy!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *