Kaszel u dziecka w nocy

Kaszel jest dolegliwością bardzo często występującą u dzieci i to bez względu na porę roku. Szczególnie kaszel nocny jest bardzo uciążliwy i to nie tylko dla dziecka, ale także dla rodziców, którzy wielokrotnie wstają w nocy i chcą ulżyć maluchowi.

Przyczyny kaszlu

Kaszel i katar to najczęściej pierwsze objawy infekcji wirusowych lub bakteryjnych górnych dróg oddechowych. Kaszel jest reakcją obronną, której celem jest oczyszczenie dróg oddechowych. Przyczyną kaszlu najczęściej jest przeziębienie, ale mogą go spowodować także inne choroby:

  • zapalenie oskrzeli lub płuc,
  • zapalenie krtani,
  • alergia,
  • astma,
  • ciało obce,
  • choroby zakaźne.

W zależności od przyczyny występują różne rodzaje kaszlu oraz objawy dodatkowe, jak gorączka, osłabienie, wysypka.

Rodzaje kaszlu

Najczęściej pierwszym pytaniem zadawanym przez lekarza lub farmaceutę jest pytanie „kaszel suchy czy mokry?”. Określenie rodzaju kaszlu jest bardzo ważne ze względu na diagnozę oraz leczenie, nie ma leków uniwersalnych, które leczą oba rodzaje kaszlu.

Suchy kaszel u dziecka najczęściej występuje w pierwszym etapie infekcji górnych dróg oddechowych. Nazywany jest kaszlem bezproduktywnym, ponieważ nie towarzyszy mu wydalanie wydzieliny. Najczęściej pojawia się w nocy i jest bardzo męczący. Najczęściej po 2, 3 dniach przeradza się w kaszel mokry. Suchy kaszel może być także objawem alergii lub zakrztuszenia.

Czytaj również  Bezpieczne etykietowanie przy pomocy kleju termotopliwego - o czym należy pamietać?. Fraza kluczowa: Klej do etykiet

Mokry kaszel u dziecka pojawia się w drugiej fazie infekcji i towarzyszy mu wykrztuszanie wydzieliny spływającej do gardła. Dla dziecka jest znacznie łatwiejszy do zniesienia, choć może utrzymywać się nawet do 4 tygodni.

Kaszel suchy i mokry to najczęściej występujące rodzaje kaszlu, ale nie jedyne. Zapalenie krtani, astma objawiają się kaszlem świszczącym lub szczekającym. Kaszel napadowy najczęściej jest objawem alergii lub astmy.

Domowe sposoby na kaszel

W wielu przypadkach infekcje u dzieci ograniczają się tylko do kaszlu i kataru, które nie wymagają wizyty u lekarza. W przypadku wystąpienia dodatkowych objawów zawsze należy udać się do pediatry.

W przypadku chorego dziecka trzeba przede wszystkim zapewnić mu odpowiednie warunki w pokoju. Temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza, a powietrze powinno być nawilżone. Suche powietrze dodatkowo podrażnia śluzówki. Trzeba też pilnować, by dziecko dużo piło.

Ulgę w kaszlu przynoszą inhalacje z soli morskiej lub soli fizjologicznej. Starszym dzieciom można dodać kilka kropel olejku sosnowego, eukaliptusowego lub tymiankowego.
Dobre efekty przynoszą także domowe syropy przygotowane z cebuli lub pędów młodej sosny. Działanie przeciwkaszlowe ma także miód, zwłaszcza gryczany, ale można go podawać tylko dzieciom powyżej 12. miesiąca życia. Dodatkowo miód jest naturalnym antybiotykiem i wzmacnia odporność.

Najczęściej kaszel u dziecka nie jest groźny, ale jeżeli utrzymuje się dłużej, może zwiastować poważniejsze schorzenia i spowodować dodatkowe powikłania. Z tego względu nie należy go lekceważyć, zwłaszcza u najmłodszych.

Czytaj również  Jak otworzyć własną firmę?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *