Czym ipregnować deski tarasowe?

Lubimy cieszyć się długowiecznością nabytych przedmiotów. Chcielibyśmy, żeby wyremontowane mieszkanie było jak najdłużej w idealnym stanie. To oczywiście niestety nie jest możliwe. Żeby zachować świeży wygląd trzeba włożyć nieco wysiłku. Drewno potrafi wiele wybaczyć swoim użytkownikom. Trzeba jednak odpowiednio je zabezpieczyć

Podłogi na lata

W odróżnieniu od paneli podłogowych parkiety oraz mozaiki są długowieczne. Drewniane podłogi można regenerować co jakiś czas, dzięki czemu przez długi czas zachowają idealny wygląd. Cyklinowanie, bo tak nazywa się proces renowacji parkietów polega na usunięciu starej warstwy lakieru, uzupełnieniu ubytków oraz nałożeniu nowego lakieru. Wykorzystuje się do tego celu papiery ścierne o różnej gradacji, substancje zawierające żywice oraz lakier. Dzięki temu podłogi będą cieszyły oko przez długie lata.

Bezpieczne meble

W przypadku mebli sytuacja ma się zupełnie inaczej. Zwłaszcza takich jak ławki, których miejscem docelowym nie jest wnętrze domu. Drewno takie trzeba zabezpieczyć przed wilgocią czyli zaimpregnować. Domowe sposoby impregnowania polegają na zabezpieczeniu drewna olejem lub lakierem.

Wadą lakierów wystawionych na działanie warunków pogodowych jest fakt, że mogą one z czasem pękać. Oleje nie stwarzają takiego problemu. To dużo wygodniejsze rozwiązanie, jednak trzeba mieć na uwadze, że domowe sposoby zabezpieczania drewna mogą nie przynieść idealnych efektów.

Czytaj również  Jak malować ściany za pomocą szablonu

Firmy specjalizujące się w obróbce drewna i przygotowywaniu go do dalszej sprzedaży dla firm zajmujących się stolarką mają nieco inną metodę. W pierwszej kolejności należy wysuszyć drewno, żeby mogło ono przyjąć inny płyn. Tak przygotowane drewno zostaje umieszczone w impregnacie a następnie poddane działaniu ciśnienia. Dzięki temu impregnat wchodzi wgłąb struktury drewna. Jest to najlepsza i najpewniejsza metoda zabezpieczania tego materiału. Wymaga jednak posiadania zaawansowanego sprzętu, który nie dość, że jest dość spory to jeszcze nie należy do najtańszych.

To zależy

Jaką metodę wybrać? Jest to zależne od wielu czynników. Przede wszystkim istotne jest gdzie dany przedmiot ma być używany. Ławka, która będzie używana na dworze jako siedzenie w ogrodzie zdecydowanie najlepiej zabezpieczyć w możliwie najlepszy sposób. Jeśli jednak szykujemy drewniany blat dla mieszkania, wtedy lakierowanie w zupełności wystarczy.

Bycie złotą rączką może sprawić, że z uśmiechem na ustach wykonamy prace, które w normalnych warunkach zlecilibyśmy komuś innemu. Można dzięki temu zaoszczędzić nieco pieniędzy kosztem swojego czasu. Jeśli komuś nie brakuje odpowiednich zdolności manualnych oraz cierpliwości, wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować swoich sił w pracach takich jak impregnacja drewna. W przypadku osób, które nie mają takich skłonności lub do zabezpieczenia jest przedmiot, który będzie często narażony na ciężkie warunki atmosferyczne, wtedy warto skorzystać z usług specjalistów lub kupić gotowe, zabezpieczone drewno.

Czytaj również  Jak wyczyścić pistolet do kleju? Oto wskazówki!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *