Jak malować ściany za pomocą szablonu

Przy pomocy szablonów malarskich można w bardzo krótkim czasie namalować na ścianie swoistą tapetę i to niskim kosztem. Wbrew pozorom jest to bardzo proste i nie wymaga szczególnych umiejętności manualnych. Efekt metamorfozy może być bardzo ciekawy. Jak się do tego zabrać? Jakie materiały będą potrzebne do malowania ścian przy pomocy szablonu?

Co należy przygotować do malowania?

Okazuje się, że ścianę pomalować można w jedno popołudnie. Potrzebnych do tego celu jest zaledwie kilka elementów. Podstawą jest oczywiście emulsja do malowania, o ile kolor ściany wymaga odświeżenia, a także farba kredowa. Poza tym warto zaopatrzyć się w taśmę malarską, niewielki wałek do farby i korytko, mały pędzelek do przeprowadzania ewentualnych poprawek oraz przede wszystkim szablon malarski z wybranym wzorem.

Jak przygotować pomieszczenie do malowania?

Zawsze trzeba pamiętać o przykryciu podłogi folią malarską. Na kontakcie ze ścianą można ją przykleić taśmą malarską. Dobrze jest również taśmę nakleić na styku ścian sąsiadujących z tą, na której umieszczony ma być wzór. W przypadku, gdy cała ściana wymaga odświeżenia, gdyż kolor nieco wyblakł lub się wytarł, należy pomalować ją jedną warstwą emulsji i odczekać 2-3 godziny aż dobrze wyschnie. Dopiero na całkowicie suchej ścianie można przykleić szablon malarski z wybranym wzorem. Motyw na ścianie najlepiej malować od góry ku dołowi, a więc szablon również przykleja się od górnego narożnika ściany przy pomocy kawałków taśmy malarskiej.

Czytaj również  Kaszel u dziecka w nocy

Jak wygląda proces malowania?

Do korytka należy wlać niewielką ilość farby kredowej i dokładnie rozprowadzić ją na wałku. Farba pod żadnym pozorem nie może z niego ociekać. Lepiej nałożyć jej za mało niż za dużo. Dobrze jest również przed samym malowaniem zrobić test na kartonie. Dopiero gdy on wyjdzie pozytywnie tj. farba nie stworzy zacieków, można przystąpić do malowania na ścianie. Szablon można w razie potrzeby lekko dociskać ręką, aby wzór był jak najbardziej precyzyjny. Wałek należy prowadzić pewnymi ruchami ręki i starać się w jak najbardziej dokładny sposób wypełnić szablon farbą.

Jeśli dany motyw został zamalowany, szablon można odkleić i nakleić w innym miejscu. Dobrej jakości taśma malarska powinna wytrzymać nawet 2-3 takie zmiany ułożenia. Farba kredowa schnie bardzo szybko, a więc całość gotowe jest już w ciągu kilkudziesięciu minut. 

Jak rozmieścić szablony na ścianie?

W zasadzie jedynym ograniczeniem w tym przypadku jest wyobraźnia. Już przy pomocy zaledwie jednego wzoru da się stworzyć ciekawe kompozycje na ścianie. Wystarczy tylko modyfikować ułożenie szablonu oraz jego wielkość. Uwagę przyciąga także pojedynczy wzór. Duży motyw najlepiej umieścić w centralnej części ściany bądź w rogu pokoju. Wiele zależy również od tego, co on przedstawia. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że wzór nie dominuje wówczas w pomieszczeniu, ale jest ciekawą ozdobą.

Czytaj również  Strategiczne rozmieszczenie toalet publicznych

Z kolei powtarzający się na całej ścianie motyw daje efekt tapety. Także i w tym przypadku można łączyć ze sobą różne wzory. Skomplikowany wzór na ścianie i proste dodatki tworzą zawsze niezwykle harmonijną całość.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *