Czym jest dysza szczelinowa?

Każda z dziedzin nauki czy pracy ma swój język, który brzmi tajemniczo dla osób, które się na tym nie znają. Wielość słów i technicznych określeń może odstraszać laika. Tymczasem możemy czasami stanąć w sytuacji, gdy dana część będzie potrzebna. Dla przykładu, mechanik każe kupić dyszę szczelinową? Co to jest i gdzie się ją stosuje?

Czym jest dysza szczelinowa? Dysze przydatne do zraszaczy

Zraszacze ogrodowe znacznie ułatwiają podlewanie roślin, a także pozwalają uzyskać rozproszony strumień wody ukierunkowany w odpowiednią stronę. Pod pojęciem zraszaczy ogrodowych możemy rozumieć zarówno końcówki zraszające ręczne, nakładane na zakończenie węża do podlewania, jak i zraszacze ogrodowe stacjonarne, które na stałe montuje się w wybranym miejscu ogrodu. To, w jaki sposób woda będzie lecieć, zależy od nałożonej dyszy. Zastosowanie znajduje także dysza szczelinowa. Możemy używać ręcznego zraszacza w postaci dyszy z regulacją strumienia lub wygodniejszego do trzymania pistoletu. Dysze lub pistolety podłącza się do węży za pomocą łączników. Popularne są stacjonarne zraszacze, które podłącza się do węża ogrodowego i ustawia w wybranym miejscu ogrodu. Kupując zraszacz do ogrodu, warto wybrać taki, który nie tylko ma możliwość regulacji kierunku i zasięgu zraszania, ale również sposobu rozpylania wody (wielkości kropel). Często wyposaża się go w dyszę szczelinową, która przeznaczona jest do tworzenia płaskiego i cienkiego strumienia rozpylonej wody o wysokim stopniu rozdrobnienia kropel. Szczelina wylotowa dyszy formuje strumień w kształt wachlarza, który w widoku z boku ma kształt wąskiego pasma, w przybliżeniu o jednakowej szerokości na całej długości.

Czytaj również  Mieszkanie dla studenta w Krakowie - kupić czy wynająć?

Dysza szczelinowa w pracy rolnika. Jak prawidłowo robić opryski?

Newralgicznym punktem każdej maszyny służącej do oprysków są dysze. Od nich bowiem w dużej mierze zależy skuteczność wykonywanego oprysku. Dysze powinny być czyste. Najlepsze są dysze zrobione ze stali szlachetnej zwykłej lub hartowanej, a ich wybór jest bardzo duży. Dysze różnią się przede wszystkim typem, który możemy pogrupować ze względu na wielkość produkowanych kropli, sposób ich tworzenia czy liczbę strumieni. Ponadto każdy typ dostępny jest w kilku rozmiarach. W ochronie upraw polowych największe znaczenie mają ciśnieniowe rozpylacze płaskostrumieniowe, których jest kilka typów. Najczęściej używane są rozpylacze: standardowe, uniwersalne, antyznoszeniowe i eżektorowe. Rozpylacze standardowe mają wszechstronne zastosowanie w zabiegach ochrony roślin. Ponieważ jednak wytwarzają krople drobne i średnie, powinny być użytkowane tylko w optymalnych warunkach pogodowych. Rozpylacze uniwersalne zewnętrznie podobne są do standardowych, ale mają precyzyjniej wykonaną szczelinę rozpylającą. Rozpylacze antyznoszeniowe dzięki zamontowaniu kryzy wstępnej, która obniża ciśnienie cieczy docierającej do właściwej dyszy szczelinowej, wytwarzają krople średnie i grube.

Dysza szczelinowa to po prostu odpowiednie końcówka do rozpylacza, które pozwala na równomierne rozproszenie przelatującej przez nią cieczy. Szczegółowych informacji z pewnością udzielą pracownicy specjalistycznych sklepów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *