Jak odnowić drewnianą elewację?

odnowienie drewnianej elewacji

Domy ozdobione drewnem mają swój niepowtarzalny urok, lecz aby zachować je w dobrym stanie, musimy pamiętać o regularnej konserwacji. Jeżeli zapomnieliśmy o ich zabezpieczeniu, to zanim nałożymy lakiery zewnętrzne, konieczne będzie odnowienie elewacji. Sprawdźmy, jak je przeprowadzić krok po kroku.

Lakiery do drewna to nie wszystko

Zanim przystąpimy do odnawiania elewacji, obejrzyjmy dokładnie skalę zniszczeń. Musimy sprawdzić, czy nie doszło do powstania uszkodzeń mechanicznych desek lub ubytków spowodowanych wypadnięciem starych sęków. Jeżeli zauważymy tego typu uszkodzenia, konieczne będzie ich wygładzenie za pomocą specjalnej szpachlówki do drewna, którą po osuszeniu należy zeszlifować. Może się też zdarzyć, że w niezabezpieczonym drewnie zalęgły się robaki, które powygryzały tunele w deskach. Co powinniśmy w takiej sytuacji zrobić? Przede wszystkim upewnijmy się, czy larwy nadal żerują w drewnie. Jeśli tak, to konieczne może być wstrzyknięcie specjalnego preparatu lub nawet wymiana uszkodzonych desek. Jeżeli natomiast drewniana elewacja nie jest zamieszkała przez insekty, wystarczy zaszpachlować wydrążone korytarze szpachlówką do drewna. Zanim przystąpimy do oczyszczania drewna i zaczniemy wybierać lakiery zewnętrzne, sprawdźmy jeszcze, czy na deskach nie pojawił się grzyb. Jeśli zauważymy jego obecność, użyjmy preparatu usuwającego grzyby, a następnie dokładnie opłuczmy wodą deski.

Czytaj również  DIY - odśwież swoje mieszkanie w weekend

drewno elewacja okno

Po zakończeniu oględzin elewacji, nadchodzi czas na usunięcie resztek starych lakierów. Najlepiej zeszlifować je szlifierką, a trudno dostępne miejsca zetrzeć papierem ściernym. Gdy tylko usuniemy resztki pyłu, możemy przystąpić do lakierowania.

Jakie lakiery do drewna wybrać?

Pamiętajmy o tym, by kupić lakiery zewnętrzne, które skutecznie zabezpieczą drewnianą elewację przed negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych, a wiec zarówno przed wilgocią, jak i utratą koloru, spowodowaną promieniowaniem ultrafioletowym warto zajrzeć na http://www.domalux.pl/produkty/lakiery-zewnetrzne. Możemy wybierać spośród lakierów bezbarwnych i takich, które oprócz zapewnienia drewnu ochrony, nadadzą mu bardziej intensywny kolor. Producenci oferują także lakiery do drewna o zwiększonej trwałości powłoki oraz preparaty szybkoschnące. Gdy wybierzemy odpowiedni lakier, nałóżmy go na elewację i – w zależności od zaleceń producenta – zakończmy na tym pracę lub poczekajmy, aż pierwsza warstwa wyschnie i nanieśmy drugą powłokę.

Odnawianie drewnianej elewacji jest pracochłonnym zajęciem, dlatego lepiej go unikać, regularnie konserwując deski zdobiące dom. Warto przy tym wybierać dobrej jakości preparaty, których trwałość sprawi, że przeprowadzanie konserwacji nie będzie konieczne co roku, a jedynie raz na kilka lat.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *