Mieszkanie dla studenta w Krakowie – kupić czy wynająć?

Wielu studentów przeprowadza się tymczasowo do nowego miasta, aby móc regularnie uczęszczać na swoją uczelnię. Codzienny dojazd kilkudziesięciu kilometrów nie jest możliwy, w konsekwencji młode osoby szukają miejsca zamieszkania w okolicach danego uniwersytetu. Co jest lepszym rozwiązaniem- zakup mieszkania czy jego wynajęcie? Na co zwrócić uwagę w sposób szczególny? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Wynajęcie mieszkania- najczęstsze rozwiązanie wśród studentów?

Nie da się ukryć, że wybierając się na studia mamy najczęściej około 20 lat, dlatego też nie posiadamy zbudowanej poduszki finansowej. W konsekwencji nie mamy odpowiedniej ilości funduszy, aby zdecydować się na zakup nowej nieruchomości. Z reguły pomagają nam rodzice, pokrywając koszty związane z opłatami. Większość studentów wynajmuje mieszkanie w kilka osób, dzięki czemu opłaty są zdecydowanie niższe. Niestety nadal nie jest to nasza posiadłość. Nie możemy wprowadzać zmian na własną rękę, chyba że zgody na to udzieli właściciel. Co miesiąc płacimy jedynie za możliwość spania w normalnych warunkach, a gdy umowa na wynajem kończy się- pozostajemy z niczym. Dlatego też coraz więcej osób rodziców decyduje się na zakup mieszkania, o czym piszemy w dalszej części artykułu.

Czytaj również  Dozowniki do mydła w sprayu czy płynie?

Zakup mieszkania jako sposób na zaoszczędzenie pieniędzy

Posiadanie własnego mieszkania już na początku studiów wbrew pozorom jest doskonałym rozwiązaniem, które przeznaczone jest nie tylko dla osób, które posiadają ogromne majątki. W praktyce wystarczy posiadać pewną kwotę pieniędzy i przeznaczyć ją na wkład własny. Bardzo często dochodzi do sytuacji, w których to rodzice decydują się na zakup posiadłości. Jest to bardzo praktyczne, tym bardziej jeśli potomkowie są od siebie o kilka lat młodsi. Zaoszczędzimy pieniądze, które przeznaczone byłyby na wynajem, a dodatkowo poniekąd ulokujemy własny kapitał w długoterminowej perspektywie. Nowe inwestycje Kraków to bardzo powszechne zjawisko. Za stosunkowo atrakcyjną cenę jesteśmy w stanie nabyć wymarzone mieszkanie. Jeśli zdecydujemy się na zakup posiadłości kilkupokojowej, możemy ją wynająć innym studentom, dzięki czemu wcześniej wzięty kredyt będzie spłacał się z jeszcze większą łatwością. Dodatkowo za kilkanaście lat możliwe jest sprzedanie nieruchomości, co skutkuje tym, że dostaniemy ogromny zastrzyk gotówki.

Kupić czy wynająć- na co się zdecydować?

Ostateczna decyzja zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji, a także od tego, jaką kwotą pieniędzy dysponujemy. Pomimo tego, ze zakup nowego mieszkania to bardzo opłacalna inwestycja, to wymaga od nas posiadania pewnej kwoty. Jeśli rodzice mają odpowiednie możliwości finansowe, wówczas lepszym rozwiązaniem jest kupienie nieruchomości. W przypadku, gdy finanse są bardzo ograniczone, warto zdecydować się na wynajęcie pokoju.

Czytaj również  Jak malować ściany za pomocą szablonu

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *