Nowoczesny hotel – jakie wybrać oświetlenie?

Hotel jest miejscem, do którego goście przybywają, by skorzystać z możliwości przenocowania się. Większość hoteli, oprócz usługi spania, oferuje swoim klientom również możliwość odpoczęcia i zrelaksowania się – właśnie z tego powodu właściciela hoteli dążą do tego, by sam pobyt w hotelu uczynić atrakcyjnym przeżycie. Niewiele osób wie o tym, że nie tylko wielkość i miękkość łóżka mają znaczenie przy ocenia wyglądu i standardu pokojów hotelowych. W wielu przypadkach najważniejszym sprzymierzeńcem pięknych wnętrz jest dobre oświetlenie. Odgrywa ono znaczącą rolę zwłaszcza w nowoczesnych hotelach. Jak zatem wybrać oświetlenie dla obiektów hotelowych?

Pokój hotelowy jak własna sypialnia

Pokój w hotelu powinien na kilka nocy zapewnić wygodę i komfort domowego zacisza – w pokoju musi być więc na tyle przytulnie, by gość hotelu mógł poczuć w tym wnętrzu tak swobodnie, jak we własnym domu. Pracownicy hotelu starają się zapewnić taki komfort na wiele sposobów – miękka pościel, pełna lodówka, zestaw do parzenia kawy i herbaty, akcesoria do kąpieli, szlafroki czy suszarki to tylko namiastka wygód, na jakie możemy pozwolić sobie w domu. By uczynić hotel bardziej przyjaznym, osoby odpowiedzialne za aranżację skupiają się na oświetleniu, które powinno być funkcjonalne, ale które wyróżniało by się walorami dekoracyjnymi – doskonałym przykładem lampy, która spełnia te kryteria jest Drifter Eglo. Ciekawe kształty lamp stojących w pobliżu łóżka czy na stolikach nocnych doskonale uzupełniają wnętrze.

Czytaj również  Bezpieczeństwo w budynkach

Użyteczne oświetlenie

Oświetlenie w hotelu musi być praktyczne. Wielu właścicieli i projektantów decyduje się na zastosowanie dwóch poziomów oświetlenia – u sufitu najczęściej znajduje się żyrandol lub plafon, a na ścianach kinkiety. To sprawia, że pomieszczenia, zwłaszcza w hallu, wydają się znacznie większe i dają poczucie przestrzeni.

Oświetlenie nowoczesnego hotelu

Rodzaj i typ zastosowanego w hotelu oświetlenia powinien być dostosowany do funkcji, jakie ma spełnić pomieszczenie. Innego rodzaju światła będą potrzebować goście w pokojach, a innego recepcjonista w hallu. Drugą ważną przesłanką, która decyduje o wyborze odpowiedniego oświetlenia, jest styl całej aranżacji. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzi się oświetlenie w minimalistycznej formie – nierzucające się w oczy kinkiety, plafony, które utrzymane są w prostej stylistyce i wykonane z materiałów, które same w sobie stanowią dekorację. Drewno, metal, szkło – są eleganckie i nie potrzebują żadnej dodatkowej oprawy. W nowoczesnych hotelach to właśnie oświetlenie gra pierwsze skrzypce – światło załamywane przez wszechobecne szkło to pokaz prawdziwego majstersztyku sztuki iluminacji.

Oświetlenie hotelu w klasycznym stylu

Inaczej winien wyglądać wystrój w hotelu o klasycznej stylistyce. Duże żyrandole przypominające te kryształowe, wszechobecne drewno w ciepłej kolorystyce, skórzane fotele w hallu i ciężkie dywany, wymagają ciepłej oprawy. Dlatego też dobrze zdecydować się na dyskretne oświetlenie, które będzie w stanie oświetlić większy obszar. Dlatego też wielu właścicieli tradycyjnie urządzonych hoteli stawia na ciężkie żyrandole wykonane ze szkła, które dodatkowo potęgują efekt.

Czytaj również  Jak naprawić rozklejone buty? Oto nasze rady

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *