Zwykłe i ekologiczne farby do ścian

Określenie czegoś jako produkt ekologiczny dla wielu ludzi oznacza, że dana rzecz jest warta zainteresowania. Odżywiamy się zdrowo i ekologicznie, ubieramy się w rzeczy z organicznej bawełny i chcemy mieszkać w domach wykonanych z ekologicznych materiałów budowlanych. Producenci farb do ścian dostrzegli te potrzeby i oferują ekologiczne powłoki malarskie.

Czym są ekologiczne farby do wnętrz?

Jeszcze kilka lat temu w skład farb do wnętrz wchodziły rozpuszczalniki organiczne oraz dodatki metali ciężkich, negatywnie wpływające na zdrowie człowieka i otaczające go środowisko. Przepisy wewnętrzne nakazują zmniejszenie emisji lotnych związków organicznych (LZO), czyli cieczy lub substancji stałych odparowujących w warunkach otoczenia. Pojawiły się więc farby nowej generacji, które nazywa się  ekologicznymi farbami do wnętrz.

Jak wybrać ekologiczne farby do wnętrz?

Jednym z rodzajów farb ekologicznych są tak zwane Hight Solids, które mają o 50% niższą emisję rozpuszczalników niż farby tradycyjne. Produkty tego typu dobrze kryją powierzchnię ścian oraz mogą być aplikowane przy pomocy typowego sprzętu malarskiego. Takie farby do wnętrz zawierają od 10 do 40% rozpuszczalników organicznych. Występują również farby zawierające 100% części stałych, ale wymagają szczególnych sposobów nakładania. Kolejnym typem farb ekologicznych są emulsje wodorozcieńczalne, których głównym składnikiem jest woda. Zawartość szkodliwych rozpuszczalników zwykle nie przekracza 35%. W sklepach znajdziemy także proszkowe farby do wnętrz, które w całości składają się ze sproszkowanej żywicy, a w ich składzie w ogóle nie ma rozpuszczalników. Stosując je, redukujemy zanieczyszczenia stałe oraz unikamy bezpośredniego kontaktu farby ze ściekami.

Czytaj również  Konsultacje przy projekcie architektonicznym

Czy zwykłe farby do wnętrz też są zdrowe?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami w farbach i lakierach stosownych w pomieszczeniach zawartość LZO musi być ograniczona do maksimum 30 gram na 1 litr. Wśród dostępnych w sklepach farb do wnętrz najlepiej wybrać emulsje wodorozcieńczalne, zwłaszcza farby lateksowe, które uważa się za najbardziej bezpieczne, gdyż nie zawierają rozpuszczalnika, a ich głównym składnikiem jest woda. Unikać trzeba farb, które zawierają silnie alergizujący chrom, żywice, barwniki
i rozpuszczalniki. Najbardziej szkodliwe są farby rozpuszczalnikowe. Ich zaletą jest to, że są bardzo odporne na ścieranie, ale zawierają bardzo szkodliwe dla zdrowia lotny rozpuszczalnik i benzynę lakową. Unikajmy także pylących struktur i farb do wnętrz, na których łatwo gromadzi się kurz. Najlepiej jednak zastosować nietoksyczne farby ekologiczne, które w żaden sposób nie wpływają na układ oddechowy i krwionośny. Na rynku znajdziemy farby lateksowe, winylowe i akrylowe.

Wybierając farby do wnętrz zwróćmy uwagę nie tylko na ich kolor czy właściwości, ale także na zawartość substancji, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Wybierzmy produkty ekologiczne, które są pozbawione niebezpiecznych związków lotnych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *