Żarówka LED czy zwykła? Która lepsza do Twojego domu

Od lat toczy się żywa dyskusja na temat, czy żarówki LED jest lepsza od tradycyjnej żarówki? A może jest wręcz przeciwnie, to stara technologia jest lepsza od nowej? Czym się różnią oba rozwiązania?

Zwykłe żarówki zostały wycofane ze sprzedaży w Unii Europejskiej, ponieważ jedynie 5% energii przekształcała na światło. Pozostała cześć energii była przemieniana w ciepło. Jednak nie przestały być one produkowane, dlatego wciąż można je dostać w niektórych miejscach. Świadczy to o jej ciągłej popularności i świadomego wyboru klientów. Jednakże nowe żarówki LED nie pozostają w tyle i przodują w dziedzinie, w której zwykłe żarówki nigdy nie osiągną.

Jak działa żarówka Wolframowa?

Wynalazek Tesli (jej patent skradł T. Edison) działa na bardzo prostej zasadzie. W szklanej obudowie umieszczony jest żarnik zrobiony z drutu wolframowego. Nagrzany żarnik wytwarza energię, która jest zmieniana na światło. Jego temperatura jest zależna od ilości prądu.

Charakterystyczne zaczernienie żarówki to efekt odparowywania wolframu, który staje się coraz cieńszy aż do jego przepalenia. Niestety spada tym samy efektywność żarówki.

 

Żarówka Led lamp isolated on the white background.LED

Żarnik w żarówce został zastąpiony diodami elektroluminescencyjnymi, która złożona jest z diody elektroluminescencyjnej oraz luminoforu. Diody niebieska(9elektrolumisencyjna pobudza luminofor, który emituje światło.

Czytaj również  Ogrodzenie Panelowe: Wyraź Twój Styl i Ochronę

W zależności od luminoforu można uzyskać różna barwę koloru białego o różnej temperaturze.

 

Wady i zalety obu rozwiązań

Największą zaletą tradycyjnych żarówek jej światło, które bardzo dobrze oddaje naturalne kolory. Śmiało można powiedzieć, że światło jest bardzo zbliżone do słonecznego, co sprzyja dobremu samopoczuciu. Kolejną z zalet, ale nie mniej ważnych jest brak układów elektronicznych, w które wyposażone są żarówki LED. Takie żarówki nie tylko nie powodują zakłóceń elektromagnetycznych, ale są bardziej przyjazne środowisku. Jednak pomimo bardzo niskiej ceny tego typu żarówek, trafiły one na „czarną listę” z powodu bardzo niskiej wydajności. Dzisiejsze żarówki LED mogą pochwalić się bardzo długa żywotnością (Żarówki LED polskiej firmy kwazar-lampy.pl mogą świecić 50 tysięcy godzin, co przy użytkowaniu 5 godzin dziennie daje im żywot 30 lat). Dzięki niskiej cenie eksploatacyjne zwrot inwestycji za żarówkę LED zwróci się już w pierwszym roku. Są one także niewrażliwe na ciągłe włączanie i wyłączanie, dlatego bardzo chętnie są wybierane w miejsca, gdzie często się zapala i gasi światło.

Żarówki LED mają też możliwość wyboru temperatury barowej, w tym takie barwy jak czerwone i podczerwone, nadfioletu oraz niebieskiej i żółtej. Przy zakupie należy uważać, czy kupuje się barwę „zimną” czy „ciepłą”.

Typowa żarówka LED osiąga jasność 1 lumena na każdy wat zużytej energii, co daj oszczędność nawet 80% w stosunku do tradycyjnej żarówki, dlatego każda żarówka LED jest żarówka energooszczędną

Czytaj również  Funkcje nowoczesnych stolików kawowych

Przy tak długiej żywotności jej cena przestaje być wadą. Należy jednak uważać, ponieważ długotrwałe patrzenie na włączona żarówkę LED może nieodwracalnie uszkodzenie w siatkówce oka

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *