Sprawdź, czym kierować się przy wyborze najlepszego pistoletu do kleju na gorąco

W każdym domu powinny znaleźć się kleje, które spajają ze sobą różne przedmioty, a które będą nieocenione, gdy popsuje się zabawka czy pęknie mała część szafki. Coraz większą popularnością cieszą się kleje termotopliwe, występujące w postaci lasek, które nakłada się (wcześniej je topiąc) specjalnymi pistoletami. Klej działa tylko wtedy, gdy kupimy pistolet do kleju. Jak wybrać dobry pistolet?

Czym są kleje termotopliwe? Wybieramy pistolet do kleju

Kleje termotopliwe to kleje, które kupuje się w laskach (użytek domowy) lub w granulkach (spoiwa dla przemysłu), które aktywują się pod wpływem wyższej temperatury, a ich głównym składnikiem jest jest kopolimer etylenu z octanem winylu (EVA) lub poliuretanu (PUR) czy poliolefiny (PO). Poddane wysokiej temperaturze (około 160˚C) kleje topią się i z postaci stałej przechodzą w płynną. W warunkach domowych używany jest klej kupowany w małych laskach, które wkłada się do specjalnego pistoletu do kleju, który podłączamy do prądu. Kiedy klej osiągnie pożądaną temperaturę i zacznie się topić, nakładamy go na klejony przedmiot i dociskamy to, z czym sklejamy. Za pomocą tego typu spoiwa naprawimy choćby zepsute zabawki czy podkleimy karton.

Jak wybrać pistolet do kleju?

Pistolet do kleju jest narzędziem niezbędnym do tego, by klej rozgrzać i aplikować – twierdzi Buehnen. Bez niego spoiwo jest w zasadzie bezużyteczne, gdyż osiąga właściwości tylko w postaci płynnej. Do zasobnika urządzenia wkładamy laskę kleju, która w zależności od modelu sprzętu może mieć różne długości i średnice. Pistolet nagrzewa klej i przemienia go w płynną masę, która przedostaje się do dyszy, a następnie jest wyciskana na element, który chcemy złączyć. Ręczny pistolet do kleju powinniśmy dopasować do rodzaju prac, jakie chcemy wykonać i materiału, który chcemy skleić. Zwróćmy uwagę na moc urządzenia, która warunkuje szybkość rozgrzewania kleju. Do drobnych prac zaleca się używanie urządzenia o mocy 30 W, zwłaszcza jeżeli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w klejeniu na gorąco, ponieważ wkład rozgrzewa się nieco dłużej. Dzięki temu dobrze przygotujemy się do pracy i nie będziemy musieli natychmiast jej rozpoczynać, a zdążymy się do niej przygotować. Jeżeli narzędzie ma służyć do prac bardziej profesjonalnych, powinniśmy zdecydować się na sprzęt nie słabszy niż 50 W, ale klejenie nimi wymaga niewielkiej wprawy. Najwygodniejsze są ręczne pistolety do kleju, które mają akumulator, więc ładujemy je wtedy, gdy są potrzebne i nie musimy się martwić o szukanie dostępu do sieci elektrycznej. Oczywiście musimy zawsze pamiętać o załadowaniu akumulatora. Dostępne są również modele bez akumulatora, jednak powinniśmy pamiętać, aby kabel był jak najdłuższy, co zwiększy komfort pracy. Wybierzmy pistolet do kleju o ergonomicznym kształcie, by praca z nim była komfortowa.

Czytaj również  Przewóz osób poza granicami Polski - dowiedz się, co mówią przepisy

Pistolet do kleju to jedno z podstawowych narzędzi w podręcznej skrzynce majsterkowicza i warsztacie wielbiciela rękodzieła, który wiele godzin spędza na bardzo precyzyjnych pracach. Wybierzmy niezawodny sprzęt o ergonomicznym i wygodnym kształcie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *