Rodzaje żarówek LED

Idąc do sklepu z oświetleniem kiedyś wybór ograniczał się do góra trzech modeli najpopularniejszych żarówek. Dzisiaj na półkach można znaleźć bardzo dużo modeli o różnych kształtach, rozmiarach i gwintach. Czym się one od siebie różnią i jakie mają zastosowanie?

Rodzaje gwintów żarówek

Żarówki domowe

Najpopularniejsze żarówki można kupić z gwintem E14 i E27 zwane inaczej „gwintami Edison”. Pracują one w napięciu 230V. Te pierwsze charakteryzują się małym gwintem Edisona (Eng. Small Edison Screw), przy czym ich spotykana moc to 15, 20, 40, 60 Watt oraz 7, 9, 11 Watt CFL. 9CFL to żarówki energooszczędne).
Żarówki E27 mają duży gwint Edisona ( Eng. Large Edison Screw), dzięki czemu ich moc jest większa od żarówek E14 (które przeważnie są stosowane w lampkach). Ich moc to 20, 40, 60, 75, 100, 150, 200 Watt a także ich odpowiedników CFL.

Żarówki wpuszczane w oczka

Jednym z najpopularniejszych gwintów w żarówkach wpuszczanych w oczka są te z gwintem GU10, które charakteryzują się dwoma bolcami, zakończone dekielkiem, wpuszczanymi w oczka w suficie a także używane w lampach kierunkowych, które bardzo chętnie wykorzystują architekci wnętrz, kierując oświetlenie w kożarówki lednkretne miejsca w pomieszczeniu, ponieważ żarówki GU10 świecą światłem rozproszonym albo skupionym. Ich zalet jest to, że pracują na napięciu 230V i nie wymagają redukcji.

Czytaj również  Gdzie zaopatrzyć się w klimatyzację i wentylację?

Żarówki MR16, podobnie jak GU10 są wpuszczane w oczka, jedna ich bolce są wykonane w postaci szpikulca. Wymagają jednak redukcji napięcia z 230V na 12V przy użyciu transformatora magnetycznego lub toroidalnego.

Żarówki RGB

Żarówki RGB cechują się gwintem E27 i dość nietypowym zastosowaniem.

Ich największą zaletą jest specyficzna konstrukcja diody, która wytwarza rożne kolory światła, które jest bardziej nasycone niż przy stosowaniu filtrów. Przy 8-bitowym sterowniku może wytworzyć nawet 16 milionów kolorów przy płynnej zmianie koloru na inny. Żarówki RGB są idealne dla osób, które luba klimatyczne oświetlenie, zmieniane w zależności od ich nastroju.

Żarówki dekoracyjne

Żarówki dekoracyjne są lampami, które najbardziej odbiegają swoim wyglądam od każdego innego rodzaju żarówek. Wykonane są w stylu retro lub designerskim, gdzie stylizacja często przypomina projekty z początków XX wieku.

XX wiek to nie tylko ich stylizacja, ale technologia. Do wytworzenia światła wykorzystuje specjalny żarnik wykonany z węgla, co w normalnych żarówkach zostało już wyeliminowane. Oczywiście dla osób ceniących sobie ekologię dostępne są żarówki retro wykonane w technologii LED.

Żarówki ozdobne dostępne są w wielu stylizacjach , które różnią się między sobą ułożeniem włókna wolframowego i kształtem bańki. Żarówki dekoracyjne nie powinno się umieszczać w żadnych oprawkach, ponieważ stracą swój czar.

Czytaj również  Cechy dobrej jakości farb do wnętrz

Żarówki dekoracyjne świecą ciepłym pomarańczowym światłem, w dość efektowy sposób. Idealnie pasują do domowego zacisza dają miękkie pomarańczowe światło poprawiające nastrój, jak i do miejsc usługowych, zwłaszcza cichych restauracji i barów, gdzie dodadzą efektywnego starodawnego klimatu.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *