Rodzaje stołów do kuchni i jadalni

Kuchnia i jadalnia to wyjątkowe miejsce sprzyjające wspólnemu biesiadowaniu domowników, długim rozmowom oraz celebrowaniu rodzinnych uroczystości. Centralnym punktem w tym pomieszczeniu jest stół. Ważne jest zatem to, aby stół do jadalni cechował się określoną wielkością dostosowaną do gabarytów danego pomieszczenia oraz liczby domowników. Poza tym, meble te powinny być funkcjonalne, atrakcyjnie wykonane oraz spójne z aranżacją danego wnętrza.

Stoły do jadalni – funkcjonalność

Stół do jadalni powinien być funkcjonalny. Oznacza to, że powinna być możliwość modyfikacji jego wielkości w zależności od danych potrzeb. Na co dzień stół może być złożony, tak aby nie zajmował zbyt dużo miejsca. Jednak, w przypadku większej niż zazwyczaj liczby biesiadujących przy nim osób, powinna być możliwość jego rozłożenia oraz zwiększenia powierzchni blatu. Ponadto, wygodnym rozwiązaniem, stosowanym w nowoczesnym wzornictwie jest umieszczanie pod blatem szuflad. Stanowią one wygodne rozwiązanie i mogą być wykorzystywane na przykład do przechowywania sztućców.

Stoły do jadalni – materiał wykonania

Rodzaj materiału z jakiego wykonany jest stół powinien korespondować ze stylem danego wnętrza. W pomieszczeniach klastycznych warto wybierać tradycyjne drewno. Jest ono niezwykle trwałe oraz w przypadku ewentualnego uszkodzenia podlega stosunkowo łatwej naprawie. Ponadto, jest to materiał który można z powodzeniem odrestaurować i poprzez na przykład zmianę koloru nadąć mu zupełnie inny wygląd. Solidne stoły do jadalni https://antoniomeble.com.pl/kategorie/meble/stoly/ są zazwyczaj dość ciężkie i stabilne. Ich niewątpliwą wadą jest trudność związana z usuwaniem powstających na bieżąco w czasie jego użytkowania plam. W tym wypadku, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są stoły z blatem wykonanym ze szkła, które można łatwo czyścić z drobnych zanieczyszczeń. Ponadto, taka tafla szkła prezentuje się niezwykle efektownie. Z drugiej jednak strony jest ona podatna na uszkodzenie, więc powinna być użytkowania z odpowiednią ostrożnością.

Czytaj również  Jak odnowić drewnianą elewację?

Stoły do jadalni – kształt

W zależności od ilości dostępnego miejsca oraz innych elementów wykończeniowych w danym pomieszczeniu, można wybierać korespondujący kształt blatu. Na rynku oferowane są stoły z blatem kwadratowym, prostokątnym lub owalnym. Stoły kwadratowe lub owalne polecane są do niewielkich pomieszczeń, ponieważ zajmują stosunkowo niewiele miejsca oraz mogą być dostawione bezpośrednio do ściany. Stoły z blatem owalnym są bardziej efektowne, lecz zajmują zdecydowanie więcej miejsca. Z uwagi na brak ostrych kantów są one również bezpieczniejsze. Niezależnie od kształtu blatu należy pamiętać o tym, że optymalnym rozwiązaniem jest to, w którym krzesła można swobodnie wsunąć pod blat, a na każde z nich przeznaczona jest dostatecznie duża ilość miejsca. Warto pamiętać o tym że aby można było swobodnie korzystać z miejsca przy stole, wymagane jest co najmniej 60 centymetrów szerokości stołu w przeliczeniu na każde krzesło.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *