Przewóz osób poza granicami Polski – dowiedz się, co mówią przepisy

Przewóz osób poza granicami Polski – dowiedz się, co mówią przepisy

Chęć poznawania nowych zakątków oraz spora emigracja zarobkowa, sprawiła, że transport międzynarodowy rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wiele osób korzysta z przewozów autokarowych, co przekłada się na regulacje prawne określające sposoby rozliczeń podatkowych oraz wymaganych uprawnień i licencji. Jak zatem wygląda to w praktyce?

 Niezbędne uprawnienia.

Transport międzynarodowy jest silną gałęzią przemysłu, co wiąże się również z uzyskaniem odpowiednich dokumentów do prowadzenia tego rodzaju działalności. Firma zajmująca się przewozem osób poza granicami Polski, musi uzyskać licencje na wykonywanie usług oraz zatrudniać kierowców z odpowiednimi uprawnieniami – twierdzi pracownik Rhenus Logistics. Organem wydającym niezbędne dokumenty jest Główny Inspektor Transportu Drogowego. Warto jednak pamiętać, że spedycja polska może uzyskać licencję na przewóz osób, jedynie w przypadku posiadania pozwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika krajowego. Licencje na wykonywanie transportu krajowego wydaje starosta, właściwy dla miejsca zarejestrowania firmy transportowej. Uzyskanie uprawnień wiąże się z dostarczeniem niezbędnych dokumentów rejestracyjnych firmy, a także ilości i rodzaju pojazdów oraz uprawnień zawodowych zawodowych osoby odpowiedzialnej za transport. Warto pamiętać, że przewóz osób bez ważnej licencji na wykonywanie tego typu usług wiąże się z nałożeniem sporych kar pieniężnych. Jak się okazuje wciąż nie brakuje chętnych do prowadzenia biznesu bez odpowiednich uprawnień, dlatego warto sprawdzić posiadane dokumenty zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług wybranego przewoźnika.

Czytaj również  Sprawdź, czym kierować się przy wyborze najlepszego pistoletu do kleju na gorąco

Kierowcy na cenzurowanym.

Przepisy dotyczące przewozu osób poza granicami Polski dotyczą zarówno licencji przewoźnika, jak i uprawnień poszczególnych kierowców. Posiadanie czynnego prawa jazdy, w przypadku przewozu do ośmiu pasażerów wystarczające jest prawo jazdy kategorii B, natomiast przy liczbie większej niż osiem pasażerów wymagane jest posiadanie kategorii D, to pierwsze z wymaganych uprawnień. Dodatkowo, warto pamiętać o świadectwie kwalifikacji zawodowej, które jest niezbędnym dokumentem w przypadku przewozu powyżej osiem pasażerów. Kierowca wykonujący przewozy osób w transporcie międzynarodowym musi posiadać również szereg dodatkowych umiejętności, niezbędnych do profesjonalnego wykonywania obowiązków. Znajomość trasy oraz języków obcych z pewnością ułatwi bezpieczne dostarczenie pasażerów, a także znacznie ułatwi rozwiązywanie problemów w nieprzewidzianych sytuacjach. Doświadczenie, zarówno w przewozie osób, jak i długoletnie w zawodzie kierowcy z pewnością jest sporym atutem, a przewoźnicy znacznie częściej szukają sprawdzonych kierowców, zwłaszcza do tak obłożonego przepisami transportu międzynarodowego jakim jest przewóz osób. Poza niezbędnymi licencjami i uprawnieniami ważne jest posiadanie przez przewoźnika ważnej polisy OC, która pozytywnie wpłynie na spokój i poczucie bezpieczeństwa pasażerów. Wybierając przewoźnika, warto sprawdzić czy jest w pełni przygotowany do prowadzenia tego rodzaju działalności.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *