Odmień swoją podłogę

Bez względu na rodzaj pomieszczenia, podłoga jest jednym z najważniejszych jego elementów
i może być prawdziwą ozdobą. Musi więc być wytrzymała, łatwa do utrzymania w czystości
i odporna na ścieranie, ale powinna też cieszyć oko. Tradycyjnie nakłada się na nią drewno lub panele, ale można pokusić się o zamówienie posadzki z cegły podłogowej, która jest niezwykłym materiałem wykończeniowym.

Tradycyjne podłogi – drewno i panele podłogowe

Drewniana podłoga będzie spełniać swoje zadanie przez wiele lat. W wielu domach od kilku pokoleń jest ta sama podłoga. Drewno się starzeje, ale robi to w piękny sposób. Jeśli w odpowiedni sposób zadbamy o drewniane deski, na długo zachowają ładny wygląd. Parkiet należy cyklinować, a podłogi innego rodzaju trzeba olejować lub lakierować. Podłogi drewniane są idealne dla alergików oraz osób posiadających dzieci i zwierzęta. Panele zaś można kłaść na podłogach w niemal każdym pomieszczeniu. W sklepach znajdziemy wiele rodzajów paneli, które różnią się między sobą nie tylko wielkością i grubością poszczególnych elementów, materiałem, z którego zostały wykonane
i kolorem, ale także parametrami, które wpływają na komfort użytkowania i trwałość.

Wybieramy cegłę podłogową

Na podłogi wykorzystuje się cegłę zwykłą, cegłę licową, a także cegłę budowlaną klinkierową
i klinkierowe płytki posadzkowe. Bardzo trwałym i odpornym materiałem jest cegła zwykła pełna,
a na podłodze można ja ułożyć w dowolny sposób, podobnie jak klepkę. Cegła klinkierowa jest twardszą cegłą podłogową, ma także większą wytrzymałość na uderzenia i ściskanie. Oprócz tego jest niepalna i stanowi dobrą izolację akustyczną. Ponadto, mniej się brudzi i łatwiej się ją czyści. Taka cegła to idealny materiał na podłogę zwłaszcza w pomieszczeniach, w których łatwo o zabrudzenia, np. w tych prowadzących do ogrodu. Posadzkowe płytki klinkierowe mają zbliżone właściwości do klinkierowej cegły podłogowej, ale są cieńsze i lżejsze.

Czytaj również  Kupowanie mebli przez Internet to codzienność.

Czy warto stosować cegłę podłogową?

Cegła podłogowa nadaje rustykalnego klimatu, a zarazem ociepla pomieszczenie. Nawet nowa podłoga wygląda bardzo szlachetnie. Świetnie prezentuje się w zestawieniu z wnętrzem urządzonym w stylu rustykalnym, śródziemnomorskim czy loftowym. Wyobraźmy sobie dom w Toskanii, do którego domownicy wchodzą przez drzwi ogrodowe, a pani domu robi bukiet na ganku. Właśnie taki klimat uzyskamy dzięki cegłom. Cegła świetnie łączy się z innymi materiałami: drewnem, kamieniem, betonem, metalem i szkłem. Mrozoodporną cegłę podłogową można układać na zewnątrz i wewnątrz domów, co pozwala połączyć na przykład wychodzący na ogród taras z pokojem dziennym czy jadalnią. Z cegły szybko usuniemy piasek czy błoto, a drobne kamienie jej nie uszkodzą. Cegła podłogowa wolno się ogrzewa, ale zatrzymuje ciepło na długo. Ponadto, jest bardzo trwała i jeśli wyłożymy nią podłogę np. w kuchni, na pewno posłuży kilku pokoleniom. Możemy wybierać spośród wielu kolorów i odcieni cegieł, od ziemistych przez czerwone aż po zielonkawe i szare.

Cegłę podłogową można ostrożnie pastować, impregnować olejem lnianym lub woskować i to doskonale ją zabezpieczy przed szkodliwym upływem czasu. Wybierzmy właśnie ten materiał, by mieć piękną, oryginalną i trwałą podłogę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *