Na co zwrócić uwagę przy wyborze kleju montażowego?

Substancje klejące mają tak szerokie zastosowanie, że obecnie trudno sobie wyobrazić warsztat czy fabrykę, w której nie używa się spoiw. W takich warunkach najczęściej stosuje się kleje montażowe, które należy właściwie dobrać do określonych materiałów i warunków pracy. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Czym są i czym się różnią kleje montażowe?

Kleje montażowe przeznaczone są do wykonania różnych prac instalacyjnych w trakcie codziennej eksploatacji budynku i poszczególnych pomieszczeń. Używając ich, można w prosty i szybki sposób zamontować elementy dekoracyjne wykonane z różnych materiałów (drewna, tworzyw sztucznych, szkła) zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Spoiwa tego typu sprzedawane są w postaci gotowej do użycia, więc nie trzeba ich mieszać. Kleje montażowe różnią się między sobą bazą, na jakiej oparty jest dany produkt. Na rynku dostępne są kleje na bazie kauczuku syntetycznego, które należą do grupy klejów rozpuszczalnikowych, wśród których występuje dodatkowy podział w zależności od zastosowanego rozpuszczalnika. Występują również kleje na bazie wodnej, poliurtanowe czy kleje polimerowe.

Najpopularniejsze kleje montażowe – kleje rozpuszczalnikowe

Najczęściej używane są kleje rozpuszczalnikowe, które zazwyczaj są wykonane na bazie kauczuku syntetycznego, co sprawia, że są mało elastyczne i trudno je usunąć. Dostępne są kleje rozpuszczalnikowe, które zawierają odpowiednio zmodyfikowane rozpuszczalniki, umożliwiające klejenie delikatnych elementów. Klejone powierzchnie łączy się, mocno je do siebie dociskając, a gdy rozpuszczalnik wyparuje, łączenie jest mocne i trwałe.

Czytaj również  DIY - odśwież swoje mieszkanie w weekend

Kleje montażowe na bazie wodnej

Kleje tego typu nie mają w składzie rozpuszczalników, więc nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu, a zanim wyschną, wystarczy przetrzeć powierzchnię mokrą ścierką, by zetrzeć warstwę kleju. Kiedy klej wyschnie, już go nie usuniemy. Kleje wodne nie nadają się do klejenia wszystkich powierzchni, a tylko do tych, które mają nieco chropowatą powierzchnię, co ułatwia wiązanie się spoiwa. Kleje na bazie wodnej mają najczęściej biały kolor i możliwe jest ich pomalowanie po stwardnieniu. Tego typu spoiwa są bardzo elastyczne, więc sprawdzą się w większości typowych prac wykończeniowych.

Poliuretanowe kleje montażowe

Kleje poliuretanowe tworzą bardzo trwałe i mocne połączenia, czasami nawet niemożliwe do rozerwania bez użycia elektronarzędzi. Klej poliuretanowy w czasie wiązania zwiększa lekko swoją objętość, poprzez proces tzw. pęcherzykowania. Dzięki temu wypełnia większość nierówności i porów w klejonych elementach, co przekłada się na jakość i trwałość połączenia. Takie kleje montażowe są wybierane podczas naprawy uszkodzonych mebli czy klejenia stolarki okiennej i drzwiowej.

Planując prace naprawcze, wybierzmy odpowiednie kleje montażowe, co da nam pewność, że powstałe łączenie będzie mocne i wytrzymałe.

Więcej o klejach montażowych: https://www.buehnen.pl/obsluga/glosariusz/klej-do-pistoletu

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *