Jakie kolory do jasnych pomieszczeń?

Jeśli nasze mieszkanie jest dobrze naświetlone, to warto wygospodarować sobie w nim również ciemniejsze, bardziej intymne przestrzenie. To może być mała garderoba w sypialni, lub kącik do czytania i pracy. Doskonała jakość oraz olbrzymia paleta kolorów farb czy tapet pozwala dowolnie kreować wygląd własnych wnętrz, a łatwa dostępność materiałów i filmy instruktażowe w Internecie sprawiają, że ogranicza nas tylko zasobność portfela i własna wyobraźnia. Kilka przykładów łączenia farb różnego koloru, czy mieszania materiałów, które przedstawiamy poniżej maja na celu zachęcenie czytelnika do samodzielnych prób i wykorzystania własnej kreatywności.

Wiele możliwości w wyborze farb

Przede wszystkim możemy bawić się kolorami farb. Stosując jasne i ciemne barwy możemy oddzielać optycznie części pomieszczenia tworząc niezależne strefy bez konieczności stawiania ścian działowych, czy innego rodzaju większych modernizacji. Jeśli pokój ma kilka okien możemy pod jednym z nich ustawić biurko, gdzie korzystając z naturalnego światła możemy zająć się pracą, a od reszty pomieszczenia oddzielając się na przykład parawanem z kolorową reprodukcją obrazu Picassa. Najprostszym rozwiązaniem będzie pomalowanie tej części innym kolorem farby, lub wyklejenie jej fototapetą.

Kolorowa fototapeta to doskonały wybór do jasnej kuchni, lub pomysł na oddzielenie jej optycznie od części wypoczynkowej. Ciemne kolory farb o matowym odcieniu wspaniale sprawdzą się w sypialni, która przy wieczornym świetle zmieni się w buduar, a z nastaniem dnia wypełniając się porannym światłem doda energii i chęci do działania. Doskonałe efekty daje wspomniane we wstępie łączenie różnych rodzajów materiałów w celu nadawania wnętrzu określonych barw. Warto zagłębić się w sposób wpływania określonych kolorów na człowieka, by je odpowiednio dobrać do charakteru pomieszczenia. Tak modną kiedyś boazerię możemy zastąpić ścianą z paneli lub naturalnego drewna, a pozostałe pomalować jednym z naturalnych kolorów farb, jak na przykład szarym lub brązowym.

Czytaj również  Jak przygotować powierzchnię przed malowaniem?

Ten typ naturalnego wnętrza doskonale sprawdzi się zarówno w dużym salonie, jak i mniejszym pomieszczeniu – efekt może być zbyt przytłaczający w przypadku słabo oświetlonych i małych pomieszczeń. Wiele możliwości jasnych pomieszczeń można wykorzystać również w sposób praktyczny dla całego domu, jak choćby montując drzwi z matowego szkła do salonu, by blask słońca lub księżyca naturalnie rozświetlał wąski przedpokój. Ten sam zabieg zastosujmy w przypadku drzwi łazienkowych, by podwójnie korzystać z zapalanego tam światła.

Dobre malowanie pokoju

Jeśli podejdziemy do tematu dobrze przygotowani, to w prosty sposób znacznie podniesiemy funkcjonalność naszych wnętrz, co wpłynie korzystnie także na wysokość rachunków. Jasne wnętrze pozwoli też podzielić się na dwie części, jeśli zapragniemy wykorzystać część salonu, jako pełnoprawną sypialnię – część sypialną możemy oddzielić od reszty pokoju przeszklonymi ściankami działowymi, które przepuszczą do wnętrza naturalne światło stwarzając jednocześnie odrobinę intymności. Ścianki działowe można dobrać do reszty wnętrza malując je tym samym kolorem farby, co resztę pomieszczenia – wywoła to efekt naturalnego wydzielenia odrębnego pokoju bez konieczności zatrudniania ekipy budowlanej.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *