Jaki prawidłowo przeprowadzić impregnację?

Drewno jest tak pięknym materiałem, że chętnie się nim otaczamy. Często budujemy ogrodzenia, altany czy drewniane parawany. Jeśli chcemy, by długo wyglądały pięknie musimy odpowiednio o nie dbać. Trwałość i atrakcyjny wygląd drewna możemy uzyskać stosując impregnację i zabiegi pielęgnacyjne.

Przed czym chronimy drewno?

Drewno jest narażone na działanie wielu czynników, które obniżają jego trwałość i negatywnie wpływają na jego wygląd. Jeśli nie poddamy go impregnacji wilgoć, mróz, upały, promienie UV i korozja biologiczna (czyli działanie insektów i grzybów) będą je powoli niszczyły. Wahania temperatur mają wpływ na zmiany objętościowe mebla, co skutkuje pękaniem powłoki lakieru, a nawet uszkodzeniem drewna. Drewno poddawane działaniu wilgoci zaczyna gnić i staje się podatne na działanie grzybów. Szkodzą mu także owady, które drążą otwory. Pod wpływem działania słońca drewno szarzeje.

Czym są impregnaty?

Impregnaty to środki konserwujące drewno, które nakłada się na meble, płoty i inne przedmioty. Tego typu preparaty nadają drewnu kolor nie przykrywając przy tym jego naturalnego rysunku. Używanie impregnacji jest niezbędne w przypadku elementów wyposażenia, które znajdują się pod gołym niebem. Impregnaty doskonale nadają się do ochrony drewna nowego, jak i do odnawiania starych elementów. Łatwo rozprowadzają się po malowanej powierzchni i nie kapią. Nanosi się je zazwyczaj jedną grubą warstwą za pomocą pędzla.

Czytaj również  Na co zwrócić uwagę przy wyborze kleju montażowego?

Jak się przeprowadza impregnację?

Zanim zaczniemy użytkować drewniane elementy wyposażenia domu czy jego otoczenia, musimy je odpowiednio zabezpieczyć, czyli poddać impregnacji. Istnieje wiele sposobów nakładania materiałów konserwujących. Najskuteczniejsza jest metoda ciśnieniowa, która polega na wtłoczeniu odpowiedniego produktu (pod ciśnieniem) w przestrzenie międzykomórkowe całości drewnianego elementu. Metoda ta jest najdroższa, ale zdecydowanie najlepsza. Wymaga jednak korzystania ze specjalnego urządzenia zwanego autoklawem i raczej sami nie zrobimy tego poprawnie. Kiedy kupujemy gotowe meble drewniane, najprawdopodobniej zostały już poddane impregnacji, co poznamy po lekko zielonkawym zabarwieniu drewna. Innym, równie skutecznym sposobem impregnacji jest metoda zanurzeniowa, która polega na moczeniu drewna w impregnacie przez okres od kilku do kilkunastu godzin. Przedostatnia w kolejności jest popularna metoda malarska, polegająca na nanoszeniu impregnatu pędzlem. Najmniej skuteczną jest metoda natryskowa. Podczas jej stosowania zużywa się bardzo dużo środka konserwującego.

Impregnacja zabezpiecza drewno przed zniszczeniem, więc jest niezbędna jeśli chcemy długo cieszyć się nieskazitelnym wyglądem drewnianych przedmiotów. Wybór odpowiedniego produktu wymaga wiedzy o tym, co jest dostępne w sklepach, ale warto poszukać. Piękno drewna jest tego warte.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *