Kleje termotopliwe to bardzo trwałe, a w dodatku uniwersalne spoiwa. Sprawdzają się w sklepach, firmach produkcyjnych oraz gospodarstwach domowych. Ich aplikacja nie wymaga szczególnych zdolności, a sprzęt do tego celu jest naprawdę tani. Jak wybrać klej termotopliwy? Do czego może on posłużyć w domu?
Jaki klej termotopliwe wybrać?
Spośród klejów termotopliwych można wyróżnić kilka rodzajów. Najpopularniejsze to sztyfty, które aplikuje się za pomocą specjalnych pistoletów. Wśród sztyftów występują te różniące się czasem schnięcia, wielkością i kolorem. Wymiary kleju dopasowujemy przede wszystkim do pistoletu, dlatego zanim kupimy sztyfty powinniśmy zakupić aplikator. Jeśli chodzi o kolor, najpopularniejszy jest klej transparentny. Kolorowe laski wybierane są zwykle przez dekoratorów. Kiedy chcemy zrobić jakąś ozdobę, do której potrzebny będzie klej, kolor może okazać się dodatkową dekoracją. Na opakowaniu kleju zwykle zamieszczona jest informacja o jego przeznaczeniu. Dla początkujących to duże udogodnienie, na które warto zwrócić uwagę. Jeśli chcemy skleić np. lampę powinniśmy sprawdzić czy klej jest odporny na ciepło. W przypadku klejenia przedmiotów mających styczność z wodą najlepiej wybrać klej, który wytrzyma wilgoć.
Jak można wykorzystać klej termotopliwy?
Kleje termotopliwe mają szerokie zastosowanie. Można kleić nimi ceramikę, szkło, plastik, papier, tkaniny, a nawet drewno. Sprawdzają się w przypadku przedmiotów narażonych na działanie dużych obciążeń. Kiedy chcemy samodzielnie wykonać drewniane meble pistolet z klejem w sztyfcie będzie naszym sprzymierzeńcem. Kleje termotopliwe bardzo często wykorzystywane są w tworzeniu dekoracji oraz modelarstwie. Ozdoby z makaronu czy własnoręcznie wykonane bombki dzięki nim będą się świetnie trzymać. Wykorzystuje się je także we florystyce, więc jeśli chcemy wykonać ozdoby z kwiatami możemy śmiało stosować kleje termotopliwe. Istotna jest również temperatura topienia. Przy wykonywaniu drobnych prac ręcznych (ozdoby, dekoracje, modelarstwo) najlepiej zastosować klej o niższej temperaturze topnienia. Inaczej podczas sklejania małych elementów łatwo o poparzenie dłoni. Klejem termotopliwym można także naprawić zniszczone buty lub przedmioty wykonane ze skóry.
Jak wybrać pistolet?
Jeśli potrzebujemy pistoletu do użytku domowego nie musi on być drogi. Już za kilkanaście złotych można kupić tego typu aplikatory w supermarketach. O wiele lepiej zainwestować w dobrej jakości klej. Bardziej zaawansowane pistolety są droższe i stosuje się je głównie w firmach, sklepach i warsztatach. Mają one np. specjalne czujniki wycieku, które powodują, że po odstawieniu aplikatora klej nie uwalnia się na zewnątrz. Droższe pistolety oferują również krótszy czas nagrzewania oraz regulację temperatury wewnątrz. Jednak przy wykonywaniu niezbyt zaawansowanych prac tego typu udogodnienia nie są konieczne. Kupując pistolet warto wyposażyć się natomiast w dysze o różnych kształtach i rozmiarach. Ułatwi to dostosowanie ilości spoiwa do sklejanego przedmiotu.