Jak wybrać klej do kartonu?

Dobór kleju do kartonu nie należy do najprostszych. Na rynku jest dostępne wiele różnych rozwiązań. Niektóre są dedykowane do tektury, inne są uniwersalne, ale świetnie radzą sobie z kartonem. Jak, więc dobrać klej tak, by wybrać najlepiej?

Czas wiązania

Klej do tektury powinien wiązać dość szybko. Dzięki temu nie trzeba zbyt długo trzymać pojedynczych elementów i dociskać ich. Właśnie z tego powodu klej powinien wiązać jak najszybciej. To kluczowy aspekt przy doborze kleju. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy klej służy do prac modelarskich. Oczywiście pełną twardość uzyskuje po czasie. Im ten czas jest krótszy, tym szybciej będzie można kontynuować pracę, a kartonowy model będzie skończony. Przy klejeniu tektury doskonale sprawdzają się kleje introligatorskie typu CR. Między innymi to: Magic Kamaben, Galaxy Astra, Hobby DP Craft, Magiczny Happy Color czy Magiczny Bambino. Można je kupić w zwykłych sklepach papierniczych, ale niestety ich zastosowanie jest dość wąskie. Są nazywane klejami szkolnymi. Większość z nich to tzw. kleje mokre lub płynne. Oznacza to, że nadmiar środka może spowodować brzydkie falowanie i marszczenie się tektury. Warto, więc go używać ich bardzo ostrożnie. Doskonale sprawdzają się przy tworzeniu rękodzieła np. scrapbookingu. Bez trudu wiążą drobne i lekkie elementy. Ich czas wiązania jest jednak dość długi, więc po aplikacji trzeba sporo się naczekać, żeby ruszyć z dalszą pracą. Jeśli zależy Ci na czasie, to bardziej sprawdzi się klej w laskach.

Czytaj również  Jakie kolory do jasnych pomieszczeń?

Oto więcej informacji: https://www.buehnen.pl/obsluga/glosariusz/klej-do-kartonu

Kolor kleju

Wiele klejów do tektury jest białych. Taki jest na przykład dobrze znany wszystkim wikol. To bardzo popularny klej do drewna, ale często wykorzystuje się go też do kartonu lub tektury. Wikol jest biały przed i po zastygnięciu. Może to nie być zbyt atrakcyjne przy klejeniu kolorowych modeli. Białe spoiny będą po prostu szpeciły skończoną pracę. Biały klej może być widoczny i mało estetyczny. Z tego właśnie powodu warto rozważyć zakup kleju bezbarwnego. Przykładem takiego kleju może być klej termotopliwy w laskach. Jest uniwersalny, ale świetnie radzi sobie z łączeniem tektury. Klej można dobrać do odcienia łączonych elementów, bo jest dostępny w wielu odcieniach. Jeśli nie jest to możliwe można też używać wersji bezbarwnej. W takim wypadku nie trzeba obawiać się, że będzie ona widoczna.

Wytrzymałość i elastyczność

Klej do kartonu powinien być też wytrzymały i elastyczny. Warto zwracać na to uwagę ponieważ umożliwia to dobre połączenie kartonowych elementów. Klej musi być wytrzymały po to, by sklejony przedmiot dobrze się trzymał. Ta cecha gwarantuje stabilność budowanego modelu. Powinien też być elastyczny. Dzięki temu w razie niewielkiego wypadku np. upadku z małej wysokości klejona konstrukcja nie powinna się rozpaść. Elastyczność kleju powinna zamortyzować uderzenie i złagodzić jego skutki. Brak elastyczności może skończyć się tym, ze klej się pokruszy a łączone przez niego elementy rozpadną się.

Czytaj również  Czym najlepiej nakładać lakier do drewna?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *