Jak używać kleju w laskach? Odpowiadamy!

Klej na gorąco to dobry sposób na łączenie ze sobą różnych elementów – w domu, warsztacie czy pracowni artystycznej. Aby połączenia pozostawały trwałe i estetyczne trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Przygotowanie powierzchni

Jak w przypadku większości innych sposobów łączenia ze sobą dwóch powierzchni, tak i w przypadku kleju na gorąco niezbędne jest poczynienie odpowiednich przygotowań. Podstawą jest przygotowanie niezbędnych narzędzi – potrzebny będzie pistolet do kleju oraz klej w laskach o średnicy dostosowanej do pistoletu. Przyda się także podkładka do pracy, która ochroni powierzchnię, na której pracujemy oraz rękawice ochronne. Przydatne okażą się również: miękka ściereczka, środek odtłuszczające, ewentualnie niewielka szczotka lub pędzelek ze sztywniejszym włosiem.
Przed przystąpieniem do klejenia łączone powierzchnie należy przygotować. Muszą być one suche i czyste. W tym celu najpierw warto oczyścić je z większych drobin (szczególnie, gdy do czynienia mamy z nierówną powierzchnią np. korą lub kamieniem) za pomocą szczotki lub pędzelka. Następnie obie powierzchnie trzeba odtłuścić odpowiednim środkiem i miękką ściereczką oraz pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Tak przygotowanie elementy można kleić.

Przygotowanie kleju

Decydując się na klej na gorąco należy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego kleju w laskach. Na rynku dostępne są warianty o różnych średnicach i kształtach, w rożnych kolorach oraz o różnych właściwościach. Najpopularniejszym pozostaje przezroczysty klej szybkozastygający, ale istnieją również kleje specjalnie do drewna, wolnoschnące czy o zwiększonej przyczepności. Można znaleźć także klej w wielu kolorach, a nawet z brokatem.
Wybrawszy odpowiedni klej w laskach należy jedną sztukę umieścić w pistolecie do klejenia (zgodnie z instrukcją dołączoną do urządzenia) i rozpocząć jego rozgrzewanie. Po włączeniu pistoletu zwykle trzeba odczekać chwilę zanim grzałka osiągnie odpowiednia temperaturę i zacznie topić laskę kleju tworząc z niej spoiwo. Wówczas kierujemy dysze pistoletu w miejsce, które ma zostać sklejone, za pomocą spustu nakładamy porcję kleju, a następnie przykładamy drugi z klejonych elementów i pozostawiamy do wyschnięcia. Po skończonej pracy odkładamy pistolet do całkowitego wystygnięcia.

Czytaj również  Jaką bramę garażową wybrać?

Czyszczenie zabrudzonych klejem powierzchni

Zdarza się, że klej na gorąco trafi tam, gdzie nie powinien lub klejona powierzchnia zostanie źle przygotowana i spojenie okaże się nietrwałe i wówczas zmuszeni jesteśmy do usunięcie kleju. W przypadku gładkich powierzchni nie sprawia to większego problemu – po zastygnięciu kleju delikatnie odrywamy go za pomocą nożyka. Problematyczne może być jednak usuwanie kleju z powierzchni o niejednolitej fakturze – na przykład z dywanu. Najlepiej wówczas małymi nożyczkami lub nożykiem odciąć klej – niestety – wraz ze sklejonymi włóknami. Jakiekolwiek czynności wykonujemy zawsze po ostygnięciu kleju, aby uniknąć poparzenia.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *