Jak używać kleju w laskach? Odpowiadamy!

Klej na gorąco to dobry sposób na łączenie ze sobą różnych elementów – w domu, warsztacie czy pracowni artystycznej. Aby połączenia pozostawały trwałe i estetyczne trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Przygotowanie powierzchni

Jak w przypadku większości innych sposobów łączenia ze sobą dwóch powierzchni, tak i w przypadku kleju na gorąco niezbędne jest poczynienie odpowiednich przygotowań. Podstawą jest przygotowanie niezbędnych narzędzi – potrzebny będzie pistolet do kleju oraz klej w laskach o średnicy dostosowanej do pistoletu. Przyda się także podkładka do pracy, która ochroni powierzchnię, na której pracujemy oraz rękawice ochronne. Przydatne okażą się również: miękka ściereczka, środek odtłuszczające, ewentualnie niewielka szczotka lub pędzelek ze sztywniejszym włosiem.
Przed przystąpieniem do klejenia łączone powierzchnie należy przygotować. Muszą być one suche i czyste. W tym celu najpierw warto oczyścić je z większych drobin (szczególnie, gdy do czynienia mamy z nierówną powierzchnią np. korą lub kamieniem) za pomocą szczotki lub pędzelka. Następnie obie powierzchnie trzeba odtłuścić odpowiednim środkiem i miękką ściereczką oraz pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Tak przygotowanie elementy można kleić.

Przygotowanie kleju

Decydując się na klej na gorąco należy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego kleju w laskach. Na rynku dostępne są warianty o różnych średnicach i kształtach, w rożnych kolorach oraz o różnych właściwościach. Najpopularniejszym pozostaje przezroczysty klej szybkozastygający, ale istnieją również kleje specjalnie do drewna, wolnoschnące czy o zwiększonej przyczepności. Można znaleźć także klej w wielu kolorach, a nawet z brokatem.
Wybrawszy odpowiedni klej w laskach należy jedną sztukę umieścić w pistolecie do klejenia (zgodnie z instrukcją dołączoną do urządzenia) i rozpocząć jego rozgrzewanie. Po włączeniu pistoletu zwykle trzeba odczekać chwilę zanim grzałka osiągnie odpowiednia temperaturę i zacznie topić laskę kleju tworząc z niej spoiwo. Wówczas kierujemy dysze pistoletu w miejsce, które ma zostać sklejone, za pomocą spustu nakładamy porcję kleju, a następnie przykładamy drugi z klejonych elementów i pozostawiamy do wyschnięcia. Po skończonej pracy odkładamy pistolet do całkowitego wystygnięcia.

Czytaj również  Kaszel u dziecka w nocy

Czyszczenie zabrudzonych klejem powierzchni

Zdarza się, że klej na gorąco trafi tam, gdzie nie powinien lub klejona powierzchnia zostanie źle przygotowana i spojenie okaże się nietrwałe i wówczas zmuszeni jesteśmy do usunięcie kleju. W przypadku gładkich powierzchni nie sprawia to większego problemu – po zastygnięciu kleju delikatnie odrywamy go za pomocą nożyka. Problematyczne może być jednak usuwanie kleju z powierzchni o niejednolitej fakturze – na przykład z dywanu. Najlepiej wówczas małymi nożyczkami lub nożykiem odciąć klej – niestety – wraz ze sklejonymi włóknami. Jakiekolwiek czynności wykonujemy zawsze po ostygnięciu kleju, aby uniknąć poparzenia.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *