Jak przygotować się do malowania drewna?

Przystępując do malowania lub lakierowania drewna, musisz zdawać sobie sprawę, że efekt finalny Twoich starań i ich trwałość zależą od właściwego startu. W przeciwnym razie możesz narazić się na złuszczanie farby, nieestetyczne plamy czy też pleśnie na drewnie. Od czego więc zacząć, by efekt wizualny zachwycał przez długie lata?

Zakupy

Podstawą dobrego przygotowania jest skompletowanie dobrego sprzętu. Potrzebne będą Ci kuweta, folia oraz taśma malarska, pędzle różnej wielkości – najlepiej wybrać te z mieszanym włosiem. Do tego przydadzą się również szpachelka, papier ścierny o  grubościach 140-180, 100-150, coś do jego trzymania – uchwyt, mieszadło i szmatka oraz rękawice ochronne. Do nakładania emalii potrzebny będzie jeszcze wałek malarski. Z takim wyposażeniem, możesz przystępować do pracy.

Przygotowanie powierzchni

Zakupioną folią zabezpiecz podłogę, w przypadku malowania futryny należy zabezpieczyć taśmą ścianę i parkiet przed zabrudzeniami. Podstawą jest też sprawdzenie poziomu wilgoci drewna. W przypadku artykułów wewnątrz pomieszczeń nie powinna ona przekraczać 8-16% natomiast na zewnątrz najwyższy dopuszczalny poziom to 20%.  Drewno zbyt suche szybko zmieni się w nieestetyczną powierzchnię, niezależnie od ceny i jakości wybranych malowideł. Łatwo mogą powstawać na nim pęknięcia, poza tym lakierowanie/malowanie nie będzie wydajne – suchy materiał przyjmie znacznie wyższą ilość produktu. Zbyt wysoka wilgoć spowoduje natomiast wybrzuszenia materiału, zmiany jego wielkości, oraz niekompatybilną jego ochronę. Ten brak może będzie prowadził do powstawania grzybów i pleśni po krótkim czasie użytkowania.

Czytaj również  3 najlepsze długopisy

Szlifowanie

Kolejnym etapem przed nałożeniem lakieru jest dokładne wygładzenie powierzchni. Robi się to przy użyciu papieru ściernego o stopniu ziarnistości 150-200. W przypadku renowacji pomalowanego już drewna należy pozbyć się odchodzących/łuszczących się warstw lakieru czy farby, pomocna będzie tu szlifierka. Całość należy zmatowić papierem. Zabieg szlifowania zawsze wykonujemy wzdłuż włókien, by zminimalizować ryzyko powstania rys i zadrapań. Na koniec usuwamy powstały pył szmatką lub odkurzaczem, sprawdzając efekty szlifu dłonią. Powierzchnia malarska powinna być gładka jak kartka papieru. Jeżeli tak nie jest, przystępujemy do gruntowania, celem wypełnienia ubytków. Na rynku dostępny jest gotowy do użycia preparat zwany – szpachlą do drewna. Zabieg daje dodatkową pewność uzyskania najlepszych efektów malowania.

Impregnacja i szlifowanie międzywarstwowe

Dla przedmiotów outdoorowych zabieg niezwykle cenny, zabezpieczający przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych, nadmierną wilgocią, pleśnieniem. Na pędzel należy nabrać niewielką ilość preparatu i równomiernie rozprowadzić ją po powierzchni zgodnie z kierunkiem słojów. Całość rozetrzeć półsuchym pędzlem, takim samym ruchem. Przy tym etapie na drewnie lubi osadzić się kurz, a jego cząstki mogą się podnieść, dając efekt nierównej powierzchni. Aby ją wygładzić, po wyschnięciu pierwszej warstwy-szlifujemy! Zalecana grubość papieru to ok.300.

Na tak przygotowany materiał możemy nanieść kolejną powłokę impregnatu lub środek dekoracyjny-lakier.  Robimy to w ten sam sposób, używając mniejszej ilości specyfiku. W przeciwnym razie doprowadzimy do nieestetycznych smug. Podczas stosowania farb akrylowych dobrze sprawdza się użycie primera, który dodatkowo zabezpiecza powierzchnię przed nieestetycznym łuszczeniem się farby.

Czytaj również  Oryginalne i komfortowe wnętrze - poradnik

Jeśli wszystkie zabiegi wykonamy zgodnie z zaleceniami, możemy mieć pewność, że drewno posłuży nam przez długie lata, zachowując swe naturalne piękno.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *