Jak przygotować powierzchnię przed malowaniem?

Jeżeli planujesz odświeżenie ścian w swoim mieszkaniu, to musisz wiedzieć, że nie wystarczy jedynie kupić farbę i położyć ją na wybraną powierzchnię. Ścianę należy odpowiednio przygotować do tego zabiegu. Po zmyciu starej farby i usunięciu wszelkich zanieczyszczeń można przystąpić do gruntowania ściany. Dlaczego warto użyć np. podkładu uniwersalnego przed nałożeniem barwnika?

Podkłady gruntujące

Podkład gruntujący ma za zadanie przygotowanie odpowiedniego podłoża pod farbę na ścianach i suficie. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ przynosi same korzyści. Po pierwsze ujednolici kolor podłoża, a także ograniczy jego chłonność. Są idealne jeżeli chcemy zmienić kolor ściany z ciemniejszego na znacznie jaśniejszy. Podkład zwiększy przyczepność farby do podłoża oraz zmniejszy intensywność jego pylenia. Taki produkt nie tylko wzmocni podłoże, ale również zmniejszy zużycie farby nawierzchniowej.

Preparaty gruntujące produkowane są z myślą o różnych typach podłoża: do tych wykonanych z drewna, metalu, czy otynkowanej ściany. Dobrze sprawdzi się też podkład  uniwersalny, który możesz zastosować przy każdym typie powierzchni. Jest idealny nie tylko przy nakładaniu farby – sprawdzi się także w przypadku tapety oraz innych elementów dekoracyjnych.

Jak nałożyć dobrze nałożyć podkład gruntujący?

Nie ma przy tym zbyt dużej filozofii. Wystarczy, że posłużysz się pędzlem lub wałkiem. Jeżeli powierzchnia malowanej ściany nie jest zbyt chłonna, to wystarczy, że nałożysz tylko jedną warstwę gruntu. Pamiętaj, że taki podkład musi dobrze wyschnąć, dlatego koniecznie poczekaj z nakładaniem kolejnych warstw do następnego dnia.

Czytaj również  Ile kosztuje urządzenie nowego mieszkania w Krakowie?

Inne ważne czynności, o których należy pamiętać przed malowaniem

Kiedy tynki, gładzie i podkłady są już nałożone na powierzchnię ściany i sufitu, to należy wykonać jeszcze tylko kilka drobnych czynności. Przed malowaniem trzeba zabezpieczyć te elementy, których malować nie będziemy. Za pomocą folii bądź taśmy należy przykryć drzwi, okna, listwy przypodłogowe. Powinno zdjąć się również lampy i wszystkie kontakty. Jeżeli nie udało się wynieść wszystkich mebli z pomieszczenia, to je także trzeba zabezpieczyć za pomocą folii. Dobrze też unikać malowania w bardzo upalne dni – zbyt wysoka temperatura może sprawić, że efekt końcowy naszej pracy będzie daleki od zamierzonego.

Malowanie ścian nie jest bardzo skomplikowaną czynnością, ale jak widać należy się do niej umiejętnie przygotować, aby nasza praca nie poszła na marne. Poza ścianami przygotuj także wszystkie niezbędne narzędzia do pracy oraz wygodny roboczy strój.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *