Jak odnowić zniszczone elewacje?

Po kilkunastu latach użytkowania elewacja domu wymaga odświeżenia, a czasami także remontu. Najprostszym sposobem na jej odnowienie jest malowanie, które musi poprzedzić naprawa i oczyszczenie tynku. Musimy także wybrać odpowiednie farby elewacyjne, gdyż nie wszystkie spośród wielu rodzajów farb nadają się na każdą ścian. Właściwy dobór farby to podstawa, gdy źle dobrana pogorszy stan tynku.

Zaczynamy od oceny stanu podłoża

Zanim pomalujemy elewację, musimy znaleźć i usunąć przyczynę uszkodzeń i wad, by niszczące procesy nie pojawiły się na świeżo odnowionej ścianie. Farby elewacyjne będą dobrze wiązać się tylko z oczyszczonym podłożem. Jeśli nie potrafimy sami określić, czy zanieczyszczenie to tylko brud, a może kolonia mikroorganizmów, poprośmy o pomoc fachowca. Musimy także wiedzieć, jakim tynkiem pokryta jest elewacja, od tego bowiem zależy sposób naprawy.

Rodzaje uszkodzeń i wad tynków

Jeśli na elewacji występują niewielkie rysy tynkarskie, wystarczy pomalowanie farbami elewacyjnymi o dużej elastyczności.  Szersze niż rysy tynkarskie są rysy w podłożu, czyli pęknięcia. Trzeba je nieco poszerzyć, dokładnie oczyścić, zagruntować i wypełnić zaprawą wyrównującą. Następnie nakładamy cienką warstwę tynku i farbę elewacyjną. Rysy konstrukcyjne związane są na przykład z osiadaniem budynku i nie da się ich w żaden sposób zahamować. Przed naprawą i nałożeniem farb elewacyjnych należy usunąć ich przyczynę. Jeśli tynk się osypuje, trzeba go pokryć preparatami gruntującymi, które wzmacniają powierzchniowo. Jeśli tynk jest odparzony, czyli odspojony, musimy odkuć takie zniszczone fragmenty, oczyścić i zagruntować powstałe zagłębienie i wypełnić je odpowiednią zaprawą wyrównawczą. Naloty wywołane przez mikroorganizmy (pleśnie, agi i mchy) usuwamy przy użyciu gotowych preparatów je zwalczających, zwanych biocydami. Na umytą powierzchnię nakładamy farby elewacyjne zawierające biocydy. Jeśli na tynku jest dużo delikatnych zniszczeń, trzeba je naprawić, zagruntować i nałożyć tynk cienkowarstwowy, który wzmocni elewację.

Czytaj również  Rodzaje żarówek LED

Wybieramy farby elewacyjne

Farby elewacyjne dobieramy do rodzaju podłoża, więc przed zakupem musimy wiedzieć, jaki jest rodzaj tynku i jaką farbą był malowany. Zły dobór farby doprowadzi do uszkodzeń tynku. Najpopularniejsze spośród farb elewacyjnych są farby akrylowe i silikonowe, które nadają się podłoża organicznego i mineralnego. Akrylowe cechuje niska paroprzepuszczalność, więc dobrze chronią cokoły i podmurówki przed wpływem wilgoci. Farby silikonowe chronią przed wnikaniem wody i mają dobrą paroprzepuszczalność. Niektóre z farb mają także zdolność do samooczyszczania, co oznacza, że elewacja się oczyszcza, gdy pada deszcz. Występują także cementowe, wapienne i silikatowe farby elewacyjne, które można nakładać na czyste tynki mineralne. Farby te są odporne na działanie mikroorganizmów. Cechuje je także dobra paroprzepuszczalność, więc nie zatrzymują pochłoniętej przez ścianę wilgoci. Można nimi malować jeszcze wilgotne fragmenty naprawionego tynku. Przed malowaniem warto zastosować preparat gruntujący, który zwiększy przyczepność powłoki malarskiej.

Zniszczona elewacja źle wygląda, więc koniecznie musimy ją naprawić. Uzbrojeni w konieczną wiedzą udajmy się do marketu budowlanego, gdzie kupimy farby elewacyjne i resztę potrzebnych materiałów. Odnówmy tynk, by dom znowu był piękny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *