Jak malować świeże tynki. O czym należy pamiętać?

Remonty to zawsze poważne przedsięwzięcie. Chociaż kuszące są rozwiązania, które pozwalają skrócić czas prac, to jednak dobrze jest pamiętać, że droga na skróty nie zawsze jest najlepsza. Przeciwnie – w przypadku remontów świetnie sprawdza się prawda z porzekadła „Co nagle, to po diable”. Jeśli więc remontować to z głową i wszystko planować długoterminowo.

Samo położenie tynku to nie wszystko

Szczególnie problematyczne bywają tynki. Kiedy ściany są nierówne, mają pęknięcia i znaczne ubytki, dobrze jest je starannie zagruntować. Tynk powinien być dobrej jakości. Jest wtedy trwalszy, sprawia znacznie mniej problemów przy aplikacji i w dodatku o wiele lepiej współpracuje z farbą. Tynk można kłaść samodzielnie, ale jednak trzeba dobrze się do tego przygotować. Koniecznie trzeba zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia i akcesoria do tynkowania. Nie bez znaczenia jest wybór czasu tynkowania. Remontom sprzyjają ciepłe miesiące w roku, kiedy można wietrzyć, nie jest wilgotno, a tynk może swobodnie wyschnąć. Chociaż już sam producent umieszcza na opakowaniach tynku porady, jak tynkować, nie zawadzi poszukać instrukcji online. Liczne filmy instruktażowe można znaleźć na serwisach internetowych poświęconych wnętrzarstwu i remontom. Dobrze jest też poczytać fachowe porady z for internetowych.

Czytaj również  Odkurzacz tradycyjny czy robot sprzątający?

Czy rodzaj podłoża ma znaczenie?

Dobrze jest też pamiętać, że do tynkowania trzeba dobrać odpowiedni rodzaj tynku. Inne są przeznaczone do użytku zewnętrznego, innego do zastosowania wewnątrz budynków. Duże znaczenie ma też to, jaki jest rodzaj podłoża, na który będzie bezpośrednio kładziony tynk. By dobrać odpowiedni tynk, najlepiej jest dokładnie czytać etykiety, a w razie wątpliwości radzić się ekspertów.

A co z warunkami atmosferycznymi podczas tynkowania?

Tynkować najlepiej jest latem, ale i tu zachować trzeba ostrożność. Im bardziej jest wilgotno, tym dłużej trzeba czekać na wyschnięcie tynku. Chociaż producent podaje zazwyczaj orientacyjny czas schnięcia tynku, to lepiej poczekać dłużej, żeby mieć pewność, że tynk jest już suchy. Warunki można też poprawić w jakimś stopniu samodzielnie. Znacznie szybciej schną tynki w pomieszczeniach, w których jest zapewniony odpowiedni przewiew.

Kiedy można przystąpić do malowania tynku?

Chociaż położenie tynku znacznie poprawia wygląd ścian, to jednak nigdy tynk nie jest tą ostatnią warstwą. Prędzej czy później zaczyna się myśleć o malowaniu. W marketach budowlanych można znaleźć odpowiednie farby do kładzenia na tynk. Ale by efekt malowania był zadowalający, trzeba przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim tynk musi być zupełnie suchy. Liczyć się trzeba też z tym, że jasna farba kładziona bezpośrednio na tynk może przebijać. By kolor był jednolity, konieczne może okazać się nawet wielokrotne malowanie ścian.

Czytaj również  Jaki styl mebli wybrać do jadalni?

Kiedy wiadomo, że tynk jest gotowy?

Podczas remontów nie sposób wszystko przewidzieć, ale można uchronić się przed szkodami. Jeśli mamy wątpliwości, czy tynk jest gotowy na malowanie, warto zrobić test. Farbę należy wówczas położyć na tynk w mało widocznym miejscu i poczekać na jej wyschnięcie. Jeśli po wyschnięciu nie będą widoczne smugi ani plamy, można przystąpić do malowania całych ścian.

One comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *