Gruntowanie ścian – po co się to robi?

Często słyszymy o tym, że bardzo ważnym etapem malowania ścian jest odpowiednie przygotowane podłoża. Polega ono przede wszystkim na zastosowaniu środka gruntującego, który dostępny jest w różnych wersjach. Dlaczego gruntowanie ścian jest takie istotne? Warto dowiedzieć się czegoś na ten temat przed rozpoczęciem prac.

Jakie są główne zalety gruntowania ścian?

Okazuje się, że kiedy pokryjemy ścianę preparatem do gruntowania, wówczas ujednolicamy i wzmacniamy jej powierzchnię, poprawiamy również przyczepność. Oznacza to, że farba będzie się dłużej i lepiej utrzymywać na ścianie. Poza tym zagruntowana powierzchnia chłonie mniej farby, czyli możliwy jest zakup mniejszego opakowania. Jest to bardzo istotne w przypadku drogich produktów.

Kiedy odświeżamy ścianę lub chcemy zmienić jej kolor, zależy nam na tym, aby stary został jak najlepiej pokryty. Dzięki gruntowaniu powierzchni będzie to znacznie łatwiejsze. Unikniemy nanoszenia kilku warstw farby, a w związku z tym oszczędzimy czas i pieniądze.

Chociaż niektórym osobom wydaje się, że gruntowanie ścian to zbędna czynność, która wydłuża tylko proces malowania, to w rzeczywistości powinna być ona obowiązkowym krokiem na drodze do pięknych ścian.

Jakiego rodzaju ściany na pewno należy gruntować?

Gruntowanie to czynność, którą warto wykonywać przed każdym malowaniem ścian. Natomiast są takie przypadki, kiedy jest ono szczególnie zalecane. Dotyczy to z pewnością sytuacji, gdy podłoże jest całkiem nowe i ma być pokryte farbą po raz pierwszy.

Czytaj również  Dobór koloru listwy przypodłogowej do pomieszczenia

Odpowiedni preparat gruntujący powinien być nałożony również w przypadku ścian, które łatwo się kruszą się i pylą. Zwykle charakteryzują się one jednocześnie dużą chłonnością.

Jeśli podłoże jest popękane, wówczas wypełniamy szczeliny elastyczną masą oraz naklejamy specjalną siatkę.

Gruntowanie ścian jest bardzo przydatne również wtedy, gdy mamy do czynienia z powierzchnią, która jest poplamiona, pomalowana farbą klejową czy pokryta tapetą.

Jakie preparaty można stosować do gruntowania ścian?

Wybór produktu do gruntowania zależy przede wszystkim od rodzaju powierzchni oraz jej ewentualnych mankamentów. W przypadku nowych ścian zwykle w zupełności wystarczające są farby podkładowe. Jeśli jednak powierzchnia charakteryzuje się dużą chłonnością, warto kupić grunt. Jest on również potrzebny, kiedy mamy do czynienia ze ścianami, które były już malowane lub wymagają wzmocnienia czy wyrównania. Może to być preparat do podłoży porowatych, osypujących się tynków, uszczelniający, gruntująco-izolujący itp.

Oprócz tego, że podczas wybierania preparatu gruntującego powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj podłoża, należy też uwzględnić to, czy może być stosowany razem z wybraną farbą wierzchnią. Pamiętajmy również o tym, aby nie nakładać zbyt dużej ilości gruntu. Jeśli jego nadmiar nie zostanie wchłonięty przez ścianę i zaschnie na powierzchni, to malowanie będzie bardzo trudne. Mamy wtedy do czynienia z problemem „zeszklenia”. Żeby się go pozbyć należy usunąć grunt – mechanicznie lub za pomocą odpowiedniego preparatu. Najlepiej po prostu nie dopuszczać do takich sytuacji.

Czytaj również  Cechy cegły elewacyjnej – co warto wiedzieć?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *