Gdzie warto zastosować farbę lateksową?

Klasyczne farby akrylowe do malowania ścian i sufitów są produktami niedrogimi, które ładnie się prezentują. Jednak jednocześnie nie  są one odporne na zmywanie, mycie i szorowanie. Dlatego też niezbyt dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie o przypadkowe zabrudzenie nietrudno np. w kuchni, przedpokoju czy pokoju dziecięcym. Wówczas warto postawić na odporne na zmywanie farby lateksowe.

Jakie zalety ma farba lateksowa?

Z uwagi na wysoką zawartość żywicy farba lateksowa cechuje się ponadprzeciętną odpornością na wilgoć i szorowanie. Poza tym kolory farb tego typu są trwałe i utrzymują się w niezmienionym stanie mimo wielokrotnego mycia i zmywania detergentami. Jednak za jakością w parze idzie niestety dość wysoka cena. Pomalowanie całego domu czy mieszkania farbą lateksową generuje spore koszty. Dlatego też na taką farbę warto zdecydować się jedynie w miejscach, gdzie szczególna ochrona jest potrzebna.

Farba idealna do kuchni łazienki

Farby lateksowe najczęściej stosowane są w przypadku kuchni i łazienki. W tym pierwszym pomieszczeniu ściany są bowiem cały czas narażone na zabrudzenia jedzeniem czy  gorącym tłuszczem oraz na wpływ wilgoci. Znad gotujących się garnków unosi się para, która nie wpływa zbyt dobrze na ściany. Ratunkiem dla nich może być zastosowanie farby lateksowej. Podobnie jest w łazience czy pralni, a więc pomieszczeniach narażonych przede wszystkim na wilgoć. Na rynku znaleźć można zresztą specjalne farby lateksowe dedykowane specjalnie do malowania ścian w łazienkach i kuchniach. Niektóre z nich chronią także przed grzybem ściennym czy pleśnią.

Czytaj również  Zabudowa balkonu Lumon - profesjonalne rozwiązania

Farba lateksowa  w pokoju dziecięcym

Farby lateksowe stanowią doskonałe rozwiązanie w przypadku pokojów dziecięcych, zwłaszcza zamieszkiwanych przez kilkuletnie dzieci Za sprawą takiej farby wszystkie zabrudzenia z kredek czy kolorowych mazaków można bez większego problemu usunąć ze ściany. Wystarczy jedynie przygotować wilgotną ściereczkę i odrobinę detergentu.

Jak działają farby lateksowe?

Farba lateksowa tworzy cienką i nieco gumowatą w dotyku powierzchnię, która jest odporna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też zaleca się ją stosować również w miejscach, gdzie ryzyko zarysowania jest wysokie. Są to przedpokoje, klatki schodowe i korytarze w domach jednorodzinnych i obiektach użytku publicznego, a więc miejsca o dużym natężeniu ruchu. Farby lateksowe mogą być wykorzystywane do malowania tynków cementowych i cementowo-wapiennych, a także gładzi gipsowych i konstrukcji budowanych przy pomocy klasycznych płyt gipsowo-kartonowych.

Jednak podczas zakupu należy pamiętać, że nie każda farba opisywana jako lateksowa ma takie same właściwości. Na szorowane na mokro pozwalają na przykład tylko farby lateksowe I i II klasy według normy PN-EN 13300. Cechują się one poza tym dość wysokim połyskiem. Rzadko w sklepach spotkać można bardzo odporne farby lateksowe w wersji matowej. Poza tym warto zwracać uwagę różnego rodzaju znaki jakości, które są przyznawane produktom malarskim.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *