Farba do metalu a farba antykorozyjna

Do malowania metalu przeznaczone są specjalne farby do metali. Są to farby podkładowe, gruntujące, antykorozyjne, a także zwykłe farby dekoracyjne. Czym się charakteryzują farby do metali i kiedy warto po nie sięgnąć? Kiedy najlepszym rozwiązaniem jest antykorozyjna farba do metalu? Jak dobrze dobrać rodzaj farby do metalu?

Jak wybrać farbę do metalu?

W sklepach wybór farb do metalu jest spory. Są one przeznaczone do malowania ogrodzenia, balustrad na balkonie, dachu czy rynien. Najpopularniejsze są farby do metalu ftalowe (alkidowe), cholorokauczukowe, poliuretanowe, epoksydowe, które sprawdzają się podczas malowania żelaza czy stali. Z kolei farby winylowe, akrylowe, akrylowo-lateksowe i poliwinylowe są przeznaczone przede wszystkim do aluminium i metalu ocynkowanych. Różnią się między sobą kolorystyką, czasem schnięcia, wydajnością oraz rodzajem stosowanego rozpuszczalnika. Niektóre z nich przeznaczone są tylko do wnętrz, gdyż cechują się słabą odpornością na warunki atmosferyczne. Z kolei inne stosowane są tylko na, zewnątrz, bo mogą wydzielać szkodliwe dla zdrowia substancje. Osobną grupę stanowią farby do malowania grzejników.

Jakie są rodzaje farb do metalu?

Do niedawna metale narażone na korozję malowano trzema rodzajami farb do metali – gruntującą, podkładową oraz nawierzchniową. Obecnie stosuje się głównie farby podkładowe, które pełnią też rolę farby nawierzchniowej i gruntującej.

Czytaj również  Jak używać kleju w laskach? Odpowiadamy!

Farby gruntujące wykazują działanie antykorozyjne. Sprawiają, że metal staje się odporny na rdzę. Farby do metali podkładowe przeznaczone są do pokrywania metalu przed ostatecznym malowaniem. Zapewniają farbom nawierzchniowym dobrą przyczepność, a ponadto tworzą barierę ochronną. Farby dekoracyjne także są odpowiedzialne za tworzenie powłoki chroniącej przed działaniem czynników atmosferycznych i szkodliwych substancji. Ponadto nadają metalowi kolor. Z kolei farby do metali antykorozyjne łączą w sobie cechy wszystkich typów farb. Zwykle neutralizują rdzę, pod warunkiem, że tworzy ona cienką warstwę. Stosuje się je bezpośrednio na skorodowaną powierzchnię, pomijając warstwę podkładową i gruntującą.  Farby antykorozyjne zabezpieczają metal przed ewentualnym rdzewieniem.

Farba do metalu w sprayu

Co warto wiedzieć o farbach antykorozyjnych?

Antykorozyjne farby do metali mają bardzo szerokie zastosowanie. W zasadzie można nimi pokryć wszelkiego typu elementy metalowe – bramy, schody, ogrodzenia, rury itd. Produkowane są także ich specjalne odmiany przeznaczone specjalnie do ram okiennych czy samochodów.

Farby antykorozyjne powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie metalowe elementy są w szczególny sposób narażone na działanie promieniowania słonecznego, wody czy chemikaliów. Na rynku dostępne są farby o różnorodnych właściwościach. Chlorokauczukowe farby do metali stanowią na przykład świetne zabezpieczenie antykorozyjne stali, miedzi i żelaza. Z kolei farby winylowe przeznaczone są przede wszystkim do malowania stali ocynkowanej, zwłaszcza tej znajdującej się na zewnątrz budynków – rynien, pokryć dachowych czy parapetów.

Czytaj również  Jaki wąż grzewczy wybrać? Sprawdź!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *