Dobór koloru listwy przypodłogowej do pomieszczenia

 

Listwa, którą mocuje się na styku podłogi ze ścianą ma za zadanie przede wszystkim zamaskować tzw. szczelinę dylatacyjną. Nowoczesne listwy przypodłogowe mogą również skutecznie ukryć źle wyglądające przewody elektryczne. Czy powinno się jednak dopasowywać kolor listwy do ściany lub do podłogi? Czy barwa listwy powinna mieć taką samą barwę jak framuga drzwi?

Jakie zestawienia kolorystyczne będą najlepsze?

Aby cieszyć się efektownie i gustownie urządzonym mieszkaniem, nie można pomijać szczegółów wyposażenia oraz wykończenia wnętrza każdego z pomieszczeń. Niektórzy traktują dodatkowe elementy wykończenia mieszkania „po macoszemu”. Bardzo niesłusznie, ponieważ to właśnie drobiazgi wpływają na całościowy efekt. Źle dopasowane barwy mogą zepsuć całą oprawę mieszkania. Wszystko musi ze sobą współgrać, dlatego warto przed wykończeniem swoich czterech kątów poznać kilka zasad dotyczących zarówno wyboru jak i łączenia kolorów.

Jak dopasować kolor listwy do koloru ścian i podłóg?

Wedle nowoczesnych trendów, listwa powinna mieć mocny, wyróżniający się od ściany kolor. Jeśli w pokoju położona jest jasna podłoga, a ściany pomalowane są na biało lub beżowo – dobrze jest przełamać wrażenie zlewania się ze sobą tych dwóch powierzchni montując ciemną lub czarną listwę przypodłogową. Można również zdecydować się na stiukowe listwy podsufitowe, których używa się jako cokołów podłogowych.

Czytaj również  Ogrodzenie Panelowe: Wyraź Twój Styl i Ochronę

 Laminate and tile transition

Jeśli podłoga w pomieszczeniu jest ciemna, dobrze jest wybrać dość cienką listwę w zbliżonym do koloru paneli lub drewna desek podłogowych. Dobrze jest zdawać sobie sprawę, że ciemna posadzka wizualnie pomniejszy pokój, dlatego raczej jest wskazana do dość dużych metraży. Ciemne drewno podłogowe prezentuje się bardzo elegancko w gabinecie bądź przestrzennym salonie. Listwa w żaden sposób nie musi korespondować ze stylem czy kolorem framug.

W jakim celu montuje się listwy przypodłogowe?

Punkt zetknięcia się podłogi i ściany to bardzo widoczne miejsce w każdym mieszkaniu. Z tego względu wymaga ono bardzo dokładnego i przemyślanego wykończenia. Listwy przypodłogowe spełniają wiele istotnych zadań.

 

Przede wszystkim zakrywają szczelinę dylatacyjną. Rolą tej kilkunasto-milimetrowej przerwy jest ochrona posadzki przed zmianami wilgotności oraz możliwym kurczeniem, bądź rozszerzaniem się paneli. Oprócz tego, listwa zabezpiecza ściany przed zniszczeniem i zabrudzeniami, które mogą wystąpić chociażby podczas mycia podłóg. Dodatkowo, dzięki listwie przypodłogowej można bez problemu rozprowadzić kable. Ponieważ posadzka będzie intensywnie eksploatowana i przez wiele lat będzie jeszcze „pracować” i się odkształcać –  listwy przypodłogowe mocuje się do ścian – nigdy do podłóg.