DIY – odśwież swoje mieszkanie w weekend

Weekend to czas, kiedy chcemy odpocząć i zrobić coś, co sprawia nam przyjemność. Może zajmiemy się miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu, czyli naszym domem. Dwa dni to za mało, by zrobić generalny remont, ale drobne zmiany na pewno uda się wprowadzić. Będzie szybko, efektownie i tanio, jeśli wszystko zrobimy sami.

Odzyskujemy zagraconą przestrzeń!

Każdy przedmiot w domu powinien mieć swoje meble. Nieustanne przekładanie czegoś z kąta w kąt nie jest dobrym rozwiązaniem. Zanim zabierzemy się za malowanie, opanujmy bałagan. Nie musimy wyrzucać wszystkiego z szaf, gdyż ilość pracy nas przerazi i utkniemy w rozgardiaszu. Zaplanujmy, że w jeden weekend zajmiemy się przejrzeniem odzieży, w następny dokonamy drobnych napraw, a kolejny poświęcimy na przejrzenie bielizny pościelowej. W ten sposób zyskamy dużo wolnego miejsca, które będzie można zagospodarować.

Gdzie szukać inspiracji do zmian?

Zanim zabierzemy się do pracy, poszukajmy inspirujących projektów. W Internecie znajdziemy dużo zdjęć, także tych, które pokazują stan wnętrza przed i po zmianach. Oglądanie pomieszczeń zaprojektowanych przez stylistów ma dostarczyć inspiracji i pokazać ciekawe rozwiązania. Specjaliści znają triki i sztuczki, które nam mogą być obce, a warto jest zastosować także w naszych wnętrzach. Oglądając zdjęcia, zwróćmy szczególną uwagę na to, co nam się podoba. Pełni nowej wiedzy zabierzmy się do pracy.

Czytaj również  Dobór koloru listwy przypodłogowej do pomieszczenia

Co zrobimy sami? A może przemeblowanie?

Nie wszyscy mamy zdolności godne projektanta wnętrz, ale na pewno poradzimy sobie z internetowymi programami do projektowania. Wystarczy wyrysować plan pokoju i wirtualnie przestawiać meble, by znaleźć optymalne rozwiązanie. Następnym krokiem będzie przestawienie przedmiotów, które w nowym miejscu mogą nabrać blasku.

A może odnowić meble?

Skoro już zabraliśmy się za meble, możemy dać im drugie życie. Malowanie wielkich powierzchni może nas przerazić. Zacznijmy od małego przedmiotu, na przykład stolika kawowego. W marketach budowlanych kupimy farbę, a sympatyczny pracownik z pewnością udzieli instrukcji. Trochę cierpliwości, godzina pracy i już mamy nowy mebel. Kupując farbę, zajrzyjmy również na stoisko z okleinami. Duży wybór wzorów nas zaskoczy, a może i zainspiruje. Możemy okleić fronty mebli, parapet okienny, kartonowe pudła czy drzwi pokoju. A może denerwują nas stare krzesła? Je również możemy pomalować. Siedzisko można łatwo zmienić. Wystarczy pianka tapicerska, nowy materiał obiciowy i taker (to urządzenie do łatwego przybijania).

Remont nie jest przyjemny, ale jego efekty bardzo cieszą. Jeśli połączymy to z dumą, do jakiej mamy prawo, gdy wszystko zrobimy sami, na pewno ogarnie nas poczucie szczęścia. Po pracowitym weekendzie przyjdzie czas na odpoczynek w pięknie odnowionym mieszkaniu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *