Czym najlepiej nakładać lakier do drewna?

Drewniana podłoga wygląda pięknie i jest coraz chętniej wybierany materiałem wykończeniowym. Nic więc dziwnego, że wiele osób wybiera drewniane deski podłogowe. Jeśli chcemy, by długo wyglądały pięknie, musimy odpowiednio je konserwować, czyli nałożyć na nie olej, pastę lub lakier do drewna. Jaki lakier do drewna jest najlepszy? I jak go nakładać?

Jak odnowić drewnianą podłogę? Jaki lakier do drewna wybrać?

Zanim zabierzmy się za nakładanie lakieru do drewna, deski należy oczyścić i dobrze przygotować. Całą podłogę trzeba dokładnie wyszlifować, by pozbyć się starej warstwy wykończeniowej
i zlikwidować zabrudzenia i mniejsze uszkodzenia. Bez względu na to, jaki lakier do drewna wybierzemy, wszelkie zanieczyszczenia będą widoczne, więc podłogę trzeba dokładnie oczyścić z kurzu i innych elementów. Stare deski szlifujemy za pomocą szlifierki taśmowej, do której przymocowuje się papier ścierny. Możemy użyć także wiertarki, do której przypniemy specjalne tarcze szlifujące, ale szlifowanie będzie trudniejsze i potrwa znacznie dłużej. Grubość papieru zależy od stanu podłogi – im bardziej jest zniszczona, tym większa granulacja papieru. Na początku szlifowania wybieramy papier wielkości 24–36, a na koniec nr 100–120. Dobrze dobierzmy grubość papieru, gdyż źle dobrany może zostawić rysy na podłodze. Tak przygotowane podłoże to idealny podkład i pozostanie nam tylko zastanowić się, jaki lakier do drewna wybrać. Pamiętajmy, by przed lakierowaniem sprawdzić, czy gwoździe podłogowe są dobrze przybite, a drewno całkowicie gładkie.

Czytaj również  Balustrady szklane. Wrocław ceni stylową zabudowę

Jaki lakier do drewna jest najlepszy?

Lakiery do podłóg dzielimy na wodorozcieńczalne i ropuszczalnikowe. W sklepach znajdziemy produkty jedno- lub dwuskładnikowe: lakiery poliuretanowe, akrylowo-poliuretanowe, akrylowo-uretanowe itp. Lakiery wieloskładnikowe trzeba dobrze dokładnie wymieszać przed użyciem, by składniki dobrze się połączyły, co gwarantuje, iż tworzona przez nie powierzchnia będzie idealnie gładka i mocna.

Jaki lakier do drewna i czym nakładać – poradnik majsterkowicza

Przed lakierowaniem kupmy odpowiednie narzędzia. Do lakierowania zazwyczaj używa się pędzla lub wałka. Do nakładania preparatu w ten sposób potrzebne jest doświadczenie, gdyż łatwo o smugi. Idealny jest pędzel ławkowiec, czyli dłuższy, zagięty pędzel z naturalnego włosia. Można go stosować bez względu na to, jaki lakier do drewna wybierzemy, gdyż sprawdza się zarówno w przypadku lakierów wodnych, jak i rozpuszczalnikowych. Wałek nie sprawdzi się, jeśli wybieramy kolorowy lakier, gdyż nie rozprowadzi równo pigmentów. Jeśli nie mamy doświadczenia, poprośmy o pomoc lakiernika. Z pewnością będzie nam przeszkadzać nierówna powierzchnia, a źle nałożony lakier trzeba zeszlifować. Lakiery najlepiej nakładać specjalnym aplikatorem, za którego pomocą nakładana jest optymalna ilość lakieru, więc nie ma zagrożenia, że warstwy będą zbyt grube. Jedno pociągnięcie rozprowadza lakier na dużej powierzchni, a lakierowanie trwa krótko. Nakłada się od 2 do 3 warstwy lakieru w temperaturze 5–20˚C. Jeśli jest za zimno, lakier schnie za wolno, a gdy jest ciepło, schnie zbyt szybko i mogą tworzyć się pofałdowania.

Czytaj również  Jakie kolory do jasnych pomieszczeń?

Drewniana podłoga jest piękna i bardzo trwała, ale musimy ją odpowiednio zabezpieczyć, by długo wyglądała pięknie. Odwiedźmy specjalistyczny sklep i zastanówmy się, jaki lakier do drewna będzie najlepszy i doskonali spełni swoje zadania, czyli ochroni deski i podkreśli ich urodę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *