Czy malowanie ścian wymaga przeszkolenia?

Jeszcze kilka lat temu wszystkie mieszkania wyglądały tak samo, gdyż sklepy z artykułami remontowymi były słabo wyposażone. Nikt nie troszczył się o wyrównywanie ścian, gdyż zazwyczaj naklejano na nie tapety, które ukrywały problem. Obecnie mamy duży wybór materiałów, ale czy to oznacza, że sami damy radę pomalować mieszkanie. A może warto malarz pokojowy jest potrzebny?


Czy damy radę sami pomalować ściany? Czy trzeba zatrudniać malarza pokojowego?

Wprawdzie ściany możemy pomalować sami, ale musimy być naprawdę pewni, że są w dobrym stanie, dzięki czemu powstała po malowaniu powłoka będzie wyglądała idealnie. Powierzchnia ściany musi być całkowicie gładka, bez pęknięć. Jeśli ewentualne uszkodzenia są małe, bez problemu naprawimy je sami, ale z dużymi poradzi sobie tylko malarz pokojowy. Duże rysy mogą bowiem oznaczać, że tynk nie jest stabilny, a ten problem mogą rozwiązać tylko profesjonaliści. Samodzielne malowanie ścian będzie udane pod warunkiem, że przy okazji niczego nie zniszczymy. Nie chcemy przecież tracić pieniędzy na ponowny zakup materiałów i nerwowe poszukiwanie fachowców, którzy naprawią nasze błędy. Renowację mieszkania dobrze zaplanujmy, a w razie potrzeby – zapytajmy o radę specjalistów, kupmy odpowiednie farby i dobrze przygotujmy ściany.

Czytaj również  Jak malować ściany za pomocą szablonu

Perfekcyjnie zaplanowana renowacja mieszkania będzie opłacalna, jeśli dobrze wszystko zrobimy i nie zmarnujemy drogich materiałów. Jeśli nie chcemy zatrudniać malarza pokojowego i chcemy wszystko zrobić sami, musimy pamiętać również, że trzeba sprawdzić, czy tynk dobrze się trzyma. Miejsca, w których jest ubytek, trzeba wyczyścić i zagruntować, a następnie uzupełnić tynkiem tego samego rodzaju. Wszystkie dziury i głębokie rysy trzeba oczyścić i zagruntować. Ewentualne ubytki należy uzupełnić zaprawą szpachlową, a do drobnych pęknięć wystarczy masa akrylowa.


A może zatrudnić profesjonalistów? Dlaczego warto zapłacić malarzowi pokojowemu?

Na forach internetowych wielu rozmówców narzeka na to, że zatrudnionego malarza pokojowego, a inni piszą, że samodzielne malowanie ścian może nas przerosnąć. Wszystko zależy od tego, ile mamy czasu i na jakim efekcie nam zależy. Jeśli nie mamy wolnego tygodnia i umiejętności, wynajmijmy firmę, która zrobi to za nas. Dobry malarz powinien być odpowiednio przeszkolony, a swoją wiedzę powinien sprawdzać w praktyce.

Większość szkoleń oferują firmy produkujące farby i inne materiały potrzebne do remontu. Prowadzą one różnorakie szkolenia malarskie, w czasie których fachowcy mogą poznać nowe techniki zdobienia ścian i innych powierzchni. Po ukończeniu przeszkolenia malarz pokojowy otrzymuje certyfikat, że zna się na danej technice wykończeniowej. Posiadanie dokumentu potwierdzającego ukończenie szkolenia malarskiego, potwierdza fachowość malarza, a co za tym idzie, może stanowić przewagę w zdobywaniu nowych zleceń.

Czytaj również  Jak dbać o podłogę po malowaniu

Pamiętajmy, że na wygląd pomieszczenia wpływ ma nie tylko profesjonalny sprzęt i markowe farby, ale i doświadczenie malarza pokojowego. Samo malowanie ścian może nie jest trudne, ale odpowiednie ich przygotowanie nie jest już takie łatwe. Za usługi fachowców trzeba słono zapłacić, ale jest to opłacalna inwestycja, gdyż efekt ich pracy na pewno nas zadowoli.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *