BHP w warsztacie – najczęstsze zagrożenia

Warsztat to miejsce pracy, w którym zdążają się wypadki i zdarzenia potencjalnie niebezpieczne. Zagrożenia czyhają na nas zewsząd, a ich przyczyną jest najczęściej nieostrożność i rutyna. Wielu nieprzyjemnych sytuacji możemy uniknąć, solidnie dostosowując się do zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Po serii wypadków na budowach zabudowań wysokich, oprócz zaostrzenia przepisów bezpieczeństwa BHP i higieny pracy ruszyła również kampania społeczna uświadamiająca pracowników, jak należy dbać o własne zdrowie w miejscu pracy czy warsztacie. Bezpieczeństwo pracy jest ważnym aspektem codziennego poruszania się po warsztacie, hali produkcyjnej czy innego pomieszczenia. Zapewnienie bezpieczeństwa pracy leży po stronie pracodawcy. Jednak również pracownik ma obowiązek przestrzegania przepisów nałożonych ustawą jak również wewnętrznego regulaminu firmowego. Ochrona zdrowia i bezpieczeństwo swojej pracy pozwala na dłuższe pozostanie na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, a to przekłada się na zarobione przez nas pieniądze. Dbając o bezpieczeństwo pracy w warsztacie dbamy o własne życie. Dlatego ważnym elementem pracy w warsztacie jest korzystanie ze środków ochrony indywidualnej takie jak rękawice ochronne, okulary czy nauszniki tłumiące hałas.

Wypadki i zagrożenia

Pracując w warsztacie, jesteśmy narażeni na zagrożenia płynące z narzędzi, z których korzystamy, jak również materiałów, które właśnie obrabiamy. Jednak najczęściej zagrażającym czynnikiem podczas pracy w warsztacie jest prąd elektryczny. Choćby drobne przetarcie na kablu zasilającym nasze narzędzie elektryczne może stwarzać zagrożenia porażenia do utraty życia włącznie. Dlatego ważne jest okresowe sprawdzanie stanu technicznego naszego zasobu narzędzi. Wszelakie przetarcia, skaleczenia, przecięcia są częstymi zagrożeniami występującymi w warsztatach. Korzystanie z rękawic ochronnych pozwala zminimalizować możliwość wystąpienia tego typu zdarzenia. Tnąc, piłując lub szlifując, jesteśmy narażeni na kontakt z opiłkami. Dlatego korzystanie z okularów ochronnych jest ważne, zwłaszcza kiedy obróbka materiału daje odpad w postaci drobnych cząstek. Prowadząc prace szlifierskie jesteśmy narażeni na wdychanie powietrza zanieczyszczonego mikroskopijnymi odpadami tego procesu. Dlatego podczas prac szlifierskich wskazane jest korzystanie z masek ochronnych. Już prosta jednorazowa maska zapewnia, że drobne cząstki nie dostają się do naszego układu oddechowego. Dzięki takim zabiegom możemy cieszyć się z wykonywanej pracy. Dbając o bezpieczeństwo pracy i ochronę swoich części, ciała przedłużamy sobie życie. Dlatego plakaty w warsztatach zachęcające do korzystania ze środków ochrony indywidualnej mogą śmieszyć, ale z pewnością podnoszą świadomość pracowników i wzmogą ich czujność.

Czytaj również  Strategiczne rozmieszczenie toalet publicznych

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *