Sposoby łączenia – kleje termotopliwe

klej plastik pistolet

Klejenie to proces łączenie za sobą różnych materiałów za pomocą kleju. Kleje składają się z polimerów, które łączy się z innymi z rozcieńczalnikami, rozpuszczalnikami i napełniaczami. Spoiwa mogą być stosowane do klejenia różnych surowców, czyli tworzyw, metali, drewna czy gumy. W szerokiej ofercie klejów, które znajdziemy w sklepach są również kleje termotopliwe.

Czy kleje są szeroko używane w przemyśle?

W naszym otoczeniu chyba nie przedmiotu, przy którego produkcji nie był stosowany klej. Producenci oferują wiele produktów o szerokim spektrum zastosowań. Kleje używane są choćby do przyklejania etykiet na butelkach w przemyśle spożywczym, pełnią funkcje montażowe w budownictwie, a także przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym. W stolarstwie zaś prym wiodą kleje termotopliwe.

Producenci sięgają po kleje tak chętnie, gdyż zastosowanie nowoczesnej technologii sprawia, że są one tak trwałe i niezawodne, że stosuje się je nawet do mocowania potężnych łopat wirnika w turbinach wiatrowych. Ponadto, klej jest łatwiejszy w użyciu niż choćby nity, które wymagają pracy potężnych wierteł.

Czym się charakteryzują kleje termotopliwe?

Kleje termotopliwe produkuje się na bazie syntetycznych polimerów (EVA – octan etyleno-winylowy, PA – poliamid, SP – poliolefina). Nie zawierają one składników lotnych ani wody. Należą do grupy tak zwanych zielonych klejów, które nie wywierają negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Nowoczesne kleje termotopliwe gwarantują wysoką wytrzymałość połączenia wynikającą z reakcji kleju z wodą, którą zawierają klejone materiały i otoczenie. Łączą powierzchnie bardzo szybko (niektóre nawet w 30 sekund), co skraca czas docisku i przyspiesza produkcję. Ponadto, nie zapychają dyszy, co dla producentów oznacza ograniczenie wydatków związanych z prawą i konserwacją sprzętu. Obecnie do produkcji klejów termotopliwych jako bazy używa się poliolefiny (dotychczas najczęściej wybierano EVA).

Czytaj również  Jak wykorzystać kleje termotopliwe w domu?

Gdzie się stosuje kleje termotopliwe?

Pistolet do kleju termotopliwego

Kleje w laskach produkowane na bazie EVA są stosowane w wielu gałęziach przemysłu, gdyż charakteryzują się krótkim czasem łączenia (czyli szybko sklejają) i łatwością nakładania. Kleje tego typu nakłada się za pomocą pistoletów, do których wkłada się laski, a nowoczesne pistolety są wygodne w użyciu i aplikują wystarczającą ilość kleju. Stosuje się je w wielu połączeniach montażowych, choćby przy przyklejaniu listew czy łączeniu elementów mebli. Kleje termotopliwe znajdują zastosowanie także w branży opakowań, gdzie granulaty służą jako baza do klejów łączących elementy w produkcji (w zakładach przemysłowych używających kleju na dużą skalę, rozpuszcza się go w zbiornikach, a nakłada za pomocą specjalnych węży). Skleja się nimi także gotowe opakowania.

Kleje termotopliwe w laskach stosuje się także w florystyce, gdzie służą do produkcji bukietów, girland i dekoracji.

Kleje, a wśród nich kleje termotopliwe są bardzo dobrym spoiwem, a wielość zastosowań sprawia, że stają się produktem uniwersalnym. Producenci wprowadzają unowocześnienia, a technologia produkcji jest coraz lepsza i dodatkowo bezpieczna dla środowiska naturalnego.

One comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *